Ana Sayfa HAYAT Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun altına koymak ve kutu makinesinin geri kalanını yapmasına izin verme ile eşleşiyor. Ellerinizi kurutma makinasında kuruturken, bir de vücut kurutucusu olsa diye aklınızdan geçiriyor olabilirsiniz.
Ama el kurutucuları da göründükleri kadar masum değildir. Dışı parlak, tertemiz plastiğin altında görünmeyen siyah bir gömme var.

Kurutma makinasına temas etmemek bir çok kişi için daha hijyen geliyor olabilir. Ama maalesef kötü haber… Ellerinizi kağıt havlu ile kurutmaktan daha hijyen değil.

El kurutucuları hijyenden uzaktır. Aslında onlar bunun tam tersidir. Özellikle kamusal alanlardaki kurutma makinaları etrafa mikrop bile saçıyor olabilir.

Uygulamalı Mikrobiyoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre el kurutucuların ne kadar hijyen olmadığını ortaya koyuyor. Tuvaletinizin her zaman güzel kokması için

Çalışma, mikropların sıcak havalı kurutucuların ve jet kurutucularının çevresinde kağıt havlulara göre daha kolay toplandığını ve böylece onları tuvaletlerde hijyen açısından en büyük suçlu olduğunu ortaya çıkardı. Aslında, jet kurutucular, sıcak havalı kurutuculardan 4,5 kat daha fazla bakteri ve kağıt havlu dağıtıcıdan 27 kat daha fazla bakteri biriktirdikleri için en kötüsü olduğu ortaya çıktı.

Hepsi bu değil. Çalışma el kurutma makinelerinin tuvaletteki en kirli şey olduğunu ve aslında tuvaletin olabildiğince kirli olmasından da sorumlu olduğunu belirttiyor. Saatte 300 mil hızında bu minik duvara tutturulmuş küçük plastik püskürtmeler havayı uçurur ve mikropların tuvaletin geneline yayılmasına neden olur. Oldukça kötü, değil mi? Ve eğer bu yeterince kötü değilse, el kurutma makinesini kullanırken çok yakın durursanız, mikropları başka bir kişiden bile alabilirsiniz. Tuvaletinizin temizliğini artık düşünmeyin

Peki umumi tuvaletlerde kendi hijyeninizi nasıl koruyabilirsiniz.

1. Elinizin Arka kısmını Kullanın

Tuvalete girip çıktığınızda, kapıyı avucunuzun içiyle değil, elinizin arkasını kullanarak açın. Bu, istenmeyen bakterilerin avuç içlerine ve parmak uçlarına ve dolayısıyla ellerinizin ağız, cinsel organlar gibi gittiği yerlere yapışmasını önleyecektir. Derin tuvalet temizliği nasıl yapılır?

2. Islak Mendil Taşıyın

Her insanın birden fazla kez kullandığı tuvalet koltuğuna oturup yeni temizlemediğiniz sürece ıslak mendilleri yanınıza taşımanız iyi olur. Oturmadan önce, klozeti temizlemek için kullanın. Islak mendil yoksa, kağıt rulosunu kullanın.

3. Klozet Kapakları kullanın

Umumi bir tuvalete klozet için kağıt kapaklar bulunur. Mikropları önlemek için bu kağıt kapakları kullanın. Eğer kağıt kapaklar yoksa o zaman o zaman oturmayın çömelerek tuvaletinizi yapın.

4. Sifonu çıplak elle çekmeyin

Sifonu kullanacağınız zaman kesinlikle çıplak el kullanmayın. Bir kağıt havlu ile sifonun mandalını tutun.

5. Doğru Elle Yıkama İşlemini izleyin

Her tuvaletten çıktığınızda, ellerinizi yıkamak için ılık su ve sabun kullanın. Yıkama sonrası, musluğu kapatmak için elinizin arkasında veya kağıt havluda kullanın, yoksa bu mikropları tekrar elinize geri gelecektir. Sonra, tabii ki el kurutma makinesiyle değil de, kağıt havlu ile ellerinizi kurutun.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Baharatlar Yararları İçin Nasıl Kullanılmalı?

Evde sürekli yemek yapıyorsanız muhtemelen eviniz baharat deposuna dönmüştür. Peki bunları doğru sakladınız mı?...

Ayakları Ayakkabı İçinde Sıcak Tutacak Yöntem

Kış ve dışarısı gittikçe soğuyor. Bu düşük sıcaklıklar ellerinizin ve ayaklarınızın donuyormuş gibi hissetmesine...

Koli Bandının 5 Farklı Pratik Kullanımı

Koli Bandının 5 Farklı Pratik Kullanımı. Koli bandını sadece kolileri bantlamak için mi kullanıyorsunuz?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Baharatlar Yararları İçin Nasıl Kullanılmalı?

Evde sürekli yemek yapıyorsanız muhtemelen eviniz baharat deposuna dönmüştür. Peki bunları doğru sakladınız mı? Baharatları doğru saklayarak ve doğru bir şekilde kullanarak istediğiniz faydayı...

Fırında Hızlı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Günümüzde herkes yoğurdunu evinde yapmak istiyor. Tıpkı anne ve büyük annelerimiz gibi. Piyasada satılan yoğurtların bozulmadan buzdolabında haftalarca hatta aylarca kalması içindeki katkı maddelerinden...

Ayakları Ayakkabı İçinde Sıcak Tutacak Yöntem

Kış ve dışarısı gittikçe soğuyor. Bu düşük sıcaklıklar ellerinizin ve ayaklarınızın donuyormuş gibi hissetmesine neden olabilir. Uzun bir yürüyüşten sonra eve geldiğinizde ayaklarınız donmuş...

Saç Kremi Kullanırken Yapılan 5 Hata

İyi bir şampuanın ardından saç kremi ve ara sıra: bir saç maskesi. Çoğu insan için bu, saç bakımına genel yaklaşımlarıdır. Ama uzmanlar saç kremi...