Ana Sayfa HAYAT Çamaşır Makinasına Zarar Veren 8 Hata

Çamaşır Makinasına Zarar Veren 8 Hata

0
1954
Çamaşır Makinasına Zarar Veren 8 Hata
Çamaşır Makinasına Zarar Veren 8 Hata

Çamaşır makinesi en önemli ev aletidir. Çamaşır makinasının kısa sürede bozulmasını istemiyorsanız sık yapılan 8 hatadan kaçınmanız gerekir.

1. Fermuarlar

Giysilerinizde bulunan fermuarlar çamaşır makinanızın tambura yakalanabilir. Bunun için fermuarlı bir giysi yıkayacaksanız mutlaka fermuar kulpunun üste kadar çekili olduğundan emin olun.

2. Sutyenler

Zarif “bayan eşyaları” aslında en zorlu yıkananlar arasındadır. Bunların başında sütyenler gelir. Kancalar ve sütyen kaplarında bulunan balenler tambura zarar verebilir.
Sütyenlerinizi yıkamak için bez bir torba edinin. Ya da eski bir yastık kılıfı da olabilir. Yastık kılıfının iliklenebilir olması gerekiyor. Çamaşırlarımda deterjan lekesi kalıyor ne yapabilirim?

3. Paralar

Çamaşır makinenizi tehlikeye sokan bir başka metal nesne ise madeni paradır. Cebinizde kalan bozuk paralar, çamaşır makinasının tamburuna ve camına fermuar veya kancalardan daha hızlı bir şekilde vurur. Mutlaka çamaşır makinası koymadan önce giysilerinizin ceplerini kontrol edin.

4. Soğuk su

Soğuk suyla çamaşır yıkamak enerji tasarrufu sağlamakta ve doğal elyaf elbiselerinizin büzülmesini ve solmasına engel olmaktadır. Makinanızın bakımı için ayda bir kez boş iken en sıcak ayarında çalıştırın. Çamaşır makinası içi temizleyicisinin yanısıra bir bardak sirke koyun ve makinayı boş döndürün. Böylece içi tamamen temizlenecek ve performansı daha da artacaktır. Çamaşır Makinanızı temizliyor musunuz?

5. Islak giysiler

Yıkama işlemi bittikten uzun süre ıslak çamaşırları makinede bırakmak, hoş olmayan kokulara ve muhtemelen hem çamaşırlarınızda hem de çamaşır makinanızde küf oluşmasına neden olur. Makinanın yıkaması biter bitmez çamaşırları çıkarın. Çamaşırları hemen asamasanız bile delikli bir plastik sepette bekletebilirsiniz. Makinanızın kapısı mutlaka açık bırakın.

6. Çok fazla deterjan

Çamaşır makinasine aşırı miktarda deterjan koymak giysilerin daha temiz olmasını sağlamaz, aksine giysilerde deterjan kalıntılarının kalmasına neden olur. Ayrıca aşırı deterjan makinenin hassas kontrol paneline zarar verebilir.

7. Yüksek volt elektrik

Bir yıldırım çarpması veya yüksek volt elektrik sadece çamaşır makinasına değil, tüm elektronik aletlere zarar verir. Elektrik sisteminizi topraklayarak elektrikli aletlerini koruyabilirsiniz. Kullanmadığınız zaman çamaşır makinasının fişini elektrikten çekin. Kotunuzun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

8. Çok fazla çamaşır yıkama

Çamaşır makinanıza aşırı yük koymayın. Aşırı çamaşır makinanızın süspansiyon ve rulmanlarında aşınmaya neden olur. Makinanızın kaç kilo çamaşır aldığını öğrenin. Ancak unutmayın kot iş elbiseleri veya yünlü giysilerin ıslanınca hacminin büyüdüğünü unutmayın.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın