Ana SayfaGÜZELLİKEL + AYAK BAKIMIAyaktaki Bu Belirtiler Hastalık Habercisi Olabilir

Ayaktaki Bu Belirtiler Hastalık Habercisi Olabilir

Vücudunuzdaki tüm organların ayaklarınızda belirli bir temsil noktası olduğunu duymuşsunuzdur. Aynı şekilde, ayaklarınızdaki bazı belirtiler genel sağlık durumunuzla ilgili size bazı sinyaller veriyor olabilir. Ayaklarınızdaki oluşabilecek bu 5 belirtiyi dikkate almanızı öneririz.

Ayaklarınız Şişiyorsa

Şişmiş ayaklar her ne kadar sıkan ayakkabıların, çok uzun süre oturmanın veya ayakta durmanın sonucu olsa da, bazı durumlarda ciddi sağlık problemlerinin de belirtisi olabilir. Eğer ayağınızdaki şişlikler birkaç gün boyunca geçmiyorsa, bir doktora görünmeniz gerekebilir. Ayaklar kalpten çok uzakta oldukları için, ayaklarda dolaşım bozukluğu daha sık görülür. Şişmiş ayaklar vücutta su toplanmasının, kalp rahatsızlıklarının hatta karaciğer ve böbrek yetmezliğinin de belirtisi olabilir. Ayaklarınızın kurumasını ve sertleşmesini nasıl önlersiniz?

Ayaklarınız Hep Soğuksa

Ayaklarınızın sürekli soğuk olması çok üşüyorsunuz demek olsa da, bazen biraz daha kötü bir problemin habercisi olabilir. Ayaklarınız hiç ısınmıyorsa, dolaşım bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Ve dolaşım bozukluğu uzun süre devam ederse, kan pıhtılaşmasına da yol açabilir. Eğer hareket ettiğinizde de ayaklarınız ısınmıyorsa, tiroid yetmezliği, Raynaud hastalığı ya da periferik nöropati adı verilen bir çeşit sinir zedelenmesi de yaşıyor olabilirsiniz. Eğer ayaklarınızı yaz-kış ısıtmayı başaramıyorsanız, doktora gitmenizde fayda olabilir.

Ayaklarınız Kokuyorsa

Her ne kadar en çok terleyen bölgeler koltukaltları olarak bilinse de, aslında ayaklarınız en çok terleyen yerleriniz olabilir. Ayaklardaki aşırı terleme de maalesef bazen kötü koku oluşmasına yol açar. Sürekli olarak ayaklarınız terliyor ve kokuyorsa, bu aslında ciddi bir hastalık değildir. Sadece sizi sosyal bakımdan zor duruma sokabilir. Ayaklarınızı su ve sabunla her gün yıkayıp, kendi halinde kurumalarını bekleyin. Her gün mutlaka temiz çorap giyin. Teri emen özel çoraplar da tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bebe pudrası kullanmak da ayaklarınızın terini emmeye ve sürekli kuru tutmaya yardımcı olacaktır. Ancak yine de ayaklarınızdaki kokuyu yok edemiyorsanız, mantar ihtimalini de göz önünde bulundurarak bir doktora görünmeyi düşünebilirsiniz. Ayak detoksunu kendiniz evde yapabilirsiniz

Ayak Tırnaklarınızın Rengi veya Şekli Değişmişse

Ne kadar manikür yaptırırsanız yaptırın, pürüzsüz ayak tırnakları için gerçekten şanslı olmanız gerekir. Tırnaklar pembe renkli olmalı ve düzgün uzamalıdır. Eğer tırnaklarınız içeri gömülmüş veya boşluklu şekilde uzuyorsa, demir eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Ayaklarınız Morarıyorsa

Moraran ayaklar ciddi bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Bu, kanınızın yeterli derecede oksijen alamadığını gösterir ki bu da kalbiniz, akciğerleriniz veya kanınızla ilgili bir hastalığa işaret edebilir. En kötü senaryoyla, morarmış ayaklar yakın zamanda bir kalp krizinin habercisi de olabilir. Eğer bu rahatsızlığın yanında aynı zamanda nefes darlığı, balgamlı öksürük veya göğüs ağrısı da yaşıyorsanız, acil tıbbi yardım almanız gerekir.

Ayaklarınız Karıncalanıyorsa

Ayaklarınızda karıncalanma ve uyuşukluk yaşıyorsanız, sebebi vitamin eksikliği olabilir. Özellikle B12 veya folik asit eksikliğinden kaynaklanabilen bu rahatsızlık şeker hastalığının da belirtilerinden biridir. Bu nedenle eğer bu şikayetiniz devam ediyorsa mutlaka doktora gitmeniz önerilir. Aynı zamanda özellikle geceleri, huzursuz bacak sendromu adı verilen ve sizi uykunuzdan dahi alıkoyabilecek bu karıncalanma hissi demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Ayak kemiği çıkıklığını ameliyatsız evde tedavi edin

Ayaklarınız Kırmızı, Beyaz ve Mor Renk Alıyorsa

Eğer ayaklarınızda bu 3 rengi aynı anda veya teker teker görüyorsanız, Raynaud hastalığı yaşıyor olabilirsiniz. Bu da ayaklarınıza giden damarların daralmış olduğu ve ayaklarınıza yeterli derecede oksijen taşınmadığı anlamına geliyor. Raynaud hastalığı ciddi bir hastalık olmasa da, rahatsız edici olabilir. Kan dolaşımını arttırmak için ayaklarınızı ovmayı veya sıcak tutmayı deneyebilirsiniz. Eğer devam ederse, ya da kötüleşirse, bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler