Ana Sayfa SAĞLIK Kolloidal Gümüş Suyu Nedir?

Kolloidal Gümüş Suyu Nedir?

Kolloidal gümüş, buhar damıtımlı su içinde bekletilmiş, 1930’ların ortalarına dek Amerika’da yaygın bir ilaç olarak kullanılmış, görünemeyecek kadar küçük gümüş parçacıklarıdır. 1920 ve 30 yılları arasında, enfeksiyonlarla savaşan oldukça pahalı bir antibiyotik tedavisi olarak kullanılmıştır.

Gümüş suyu MRSA gibi antibiyotiklere dirençli mikropları yok etme becerisine sahip. Bunun sebebi ise şu: koloidal gümüş, antibiyotiklerin yaptıkları gibi mikropları zehirlemiyor; hücre duvarlarına yapışarak ve enzim üretimlerini engelleyerek onları boğuyor.

Doğal bir antibiyotik olarak sahip olduğu muazzam üne rağmen, bazı insanlar koloidal gümüş tüketmekten ya da çocuklarına yedirmekten kaçınıyor. Yalnızca dış kulak iltihabı gibi harici enfeksiyonların tedavisinde kullanıyorlar ya da örneğin boğaz ağrısı için gargara yaparak faydalanıyorlar. Gümüş Suyu Hastalıklar İçin Nasıl Kullanılır?

Kolloidal gümüş suyu hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir?

– Sinüzit: Uluslararası Allerji ve Rinoloji Forumu’nda yayınlanan bir araştırmaya göre, sinüs enfeksiyonlarını kontrol etmek için yaygın olarak kullanılan kolloidal gümüş suyu, burun spreyi olarak da faydalı olabilir.

– Yara bakımı: 2012 yılında Pharmacognosy Communications tarafından yapılan bir araştırmada, kolloidal gümüşün cildi ve diğer yumuşak dokuların iyileşmesini hızlandırdığı, bazı kolloidal gümüş preparatlarının, yanık, periodontit ve diğer koşulları tedavi etmek için topikal kullanım açısından düşünülmesi önerildi. Kolloidal gümüş suyu, sedef hastalığı ve egzama gibi birçok deri rahatsızlıklarına da fayda sağlayabilir. Yıpranmalarda yatıştırıcıdır ve hatta yanıklarda doku hasarını onarabilir. Zona Ağrıları Nasıl Önlenir ve Rahatlatılır?

– Anti-inflamatuar (iltihap giderici): Kolloidal gümüş harika bir anti-inflamatuar ilaçtır. Gümüş bilinen en evrensel antibiyotik madde olarak nitelendirilmektedir. Bu da, bakteri, mantar ve virüsleri öldürdüğü anlamına gelir. Tıp aleminde antiseptik olarak kullanılmaktadır. Yara bölgelerini haricen temizlemek için kullanılmıştır. Yara pansumanlarında artan oranda kullanılmaktadır, çünkü, metisiline dirençli Staphylococcus aurea (MRSA) gibi yüksek dirençli mikroplara karşı oldukça etkili olduğu görülmüştür. Jim Powell’ın, “ Science Digest” da yayınlanan bir makalesine göre, “Bir antibiyotik belki 7 farklı hastalık organizmasını öldürebilir ama gümüş, 650 farklı organizmayı öldürebilir. Dirençli gruplar, gelişme gösteremezler.”

– Antiviral (HIV / AIDS, pnömoni, herpes, zona ve siğiller için): University of Texas’da yapılan bir çalışma, gümüş nano parçacıklarının HIV-1 virüslerine bağlandığını ve onları, hücrelere eklenerek çoğalmaktan alıkoyduğunu bulmuştur.

– Konjunktivit / Kulak Enfeksiyonları: Konjunktivit göz bezi ve astarını kaplayan iltihaplı bir mukoza hastalığıdır ve sebebi bakteriyel veya viral enfeksiyondan olur. Kolloidal gümüş suyu bu aşırı bulaşıcı virüse karşı hızlı önlem almak için kullanılabilir. Reçeteli antibiyotikler belirli bakteri sınıflarına karşı tasarlanmıştır. Kulak enfeksiyonlarına birden çok bakteri sınıfı neden olabilir. Bu durumda, reçeteli antibiyotik kullanışsız kalırken kolloidal gümüş, enfeksiyonunuza neden olabilecek ne olursa olsun etkili olur.

– Soğuk algınlığı: Yapılan çalışmalarda düşük gümüş düzeylerine sahip olanların daha sık grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalandıklarını not etmiştir. Araştırmaya göre bağışıklık sisteminin yetersiz çalışmasının sebebi gümüş eksikliğidir ve bakterilerin ya da virüslerin yok edilmesinde gümüş kritik bir önem arz etmektedir. Yapılan deneyler, gümüşün geniş bir bakteri yelpazesinde, her hangi bir yan etkisi olmadan ve diğer vücut hücrelerine herhangi bir zarar vermeden çalıştığı sonucuna varıyordu.

– Zatürre: Dahili olarak alındığında, gümüş suyu doğrudan akciğerlerde bulunan ve bronşit veya pnömoniye neden olan mikroplarla temas eder. Temelde solunum desteğini kullandıkça da aynı şey olur ve birkaç gün içinde hastalıklı alan temizlenir.

– Kanser tedavisi: Doktor Robert O. Becker “Body Electric and Cross Currents” adlı kitabında gümüşün kanser hücrelerini normal hücrelere çevirme ya da değiştirme yeteneğine sahip olduğunu belirtmiştir. Becker, gümüş iyonların dokuları iyileştirdiğini, kanserli ve diğer anormal hücreleri yok ettiğini düşünüyordu. Ayrıca, gümüşün, vücudun iyileşme sürecini hızlandırma gibi bir becerisi olduğunu ve insan bedeninin elektrik sistemi üzerinde yararlı etkilere sahip olduğunu ifade etmişti. İsveç’deki Karolinska Institute’sünden Dr. Bjorn Nordstrom, uzun yıllar boyunca kanser tedavisi metotlarında gümüşü kullanmıştır. Kayıtları arasında, diğer doktorların terminal safha olarak nitelendirdikleri bir çok kanser hastasını iyileştirdiği iddiaları yer almaktadır. Kollodiyal gümüş, metal gümüşün likit süspansiyonudur. Ancak kanser tedavisinde yararlı olduğu ile ilgili güvenilir bir insan kanıtı bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesini çok fazla kullanmıyoruz ancak oldukça faydalı. İşte pirinç sirkesinin yararları ve kullanım...

Dondurulmuş Meyveler Besin Değerini Kaybeder mi?

Meyveleri dondurmak mevsim ne olursa olsun tüketmenizi sağlar. Meyve donduğunda, en yüksek olgunlukta toplanır....

Adaçayı Çayının Akciğer Sorunlarına Faydaları

Adaçayı (Salvia officinalis), ılıman iklimlerde yaprak dökmeyen ve soğuk iklimlerde de yetişen çok yıllık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesini çok fazla kullanmıyoruz ancak oldukça faydalı. İşte pirinç sirkesinin yararları ve kullanım alanları.1. Sindirim Sağlığını İyileştirir: Pirinç sirke içinde iyi miktarda asetik asit...

Dondurulmuş Meyveler Besin Değerini Kaybeder mi?

Meyveleri dondurmak mevsim ne olursa olsun tüketmenizi sağlar. Meyve donduğunda, en yüksek olgunlukta toplanır. Genel olarak, besin içeriği, bazı spesifik besin maddelerini taze seçeneklerden...

Adaçayı Çayının Akciğer Sorunlarına Faydaları

Adaçayı (Salvia officinalis), ılıman iklimlerde yaprak dökmeyen ve soğuk iklimlerde de yetişen çok yıllık odunsu gövdeli bir bitkidir. Adaçayının yaprakları esansiyel yağlara sahiptir. Bu...

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşır Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çamaşırlarınızı soğuk suda nasıl dezenfekte edeceğinize gelince, ağartıcı bir seçenektir. Bununla birlikte, ağartıcı oldukça sert bir kimyasal olabilir. Bir ağartıcı alternatifi arayanlar, yazımızda birkaç...