Ana SayfaEvBAHÇEHasır Eşyalar Kurursa Nasıl Yenilenir?

Hasır Eşyalar Kurursa Nasıl Yenilenir?

Hasır eşyalar, çoğunlukla bir palmiye bitkisinden elde edilen rattan veya rafya gibi kaba doğal liflerden oluşan sağlam bir çerçeve etrafına dokunmuştur. Hasır oldukça dayanıklı olmasına rağmen, biraz bakım gerektirir. Genellikle açık hava teraslarında kullanılır, hem güneş hem de yağmurun tahribatına maruz kalır.

Çok fazla güneş veya iç mekan ısısı, çatlayan ve çözülen kuru, kırılgan hasırlara neden olabilir. Çok fazla yağmur, küflenmiş mobilyalara neden olabilir. Küf problemleri nemden kaynaklansa da, çözümler hasırı kuru bırakabilir ve hidrasyona ve koruyucu bakıma ihtiyaç duyabilir. Hasır Eşyaları Boyamak İçin İpuçları

Hasır mobilyaların bozulmasının en yaygın nedenlerinden biri aşırı kurutma. Kurumayı önlemek basittir. Mobilyayı periyodik olarak nemli bir bezle silin. Bir hortumla hızlı bir yıkamanın ciddi bir zarara yol açma olasılığı düşüktür, ancak kurutma koşulları ideal değilse küf sorunlarına yol açabilir ve ayrıca yapıştırıcıyla bir arada tutulan bağlantıların gücünü tehlikeye atabilir. Genellikle mobilyanın alt tarafı daha az koruyucu kaplamaya sahiptir ve bu nedenle düzenli nemlendirmeyi daha iyi emebilir.

Yağ, küf ve kir birikmesi hasır mobilyalarınızın dokuma kumaşına zarar verebilir. Hasırınızı önce süpürgenizin döşeme veya aralık aracını kullanarak süpürün. Kalan kiri temizlemek için yumuşak bir diş fırçası ve yumuşak bir deterjan eklenmiş su kullanın. Küf, hafif bir çamaşır suyu ve suya batırılmış bir diş fırçası ile veya üreticinin talimatlarına göre seyreltilmiş ticari bir küfün içine batırılmış bir diş fırçası ile temizlenmelidir. Tedaviden sonra nemli bir bezle silerek temizleyin. Evdeki Hasır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Düzgün bir şekilde kapatılmış liflerin nem kaybetme olasılığı daha düşüktür, bu nedenle hasır mobilyalarınızı temizledikten ve canlandırdıktan sonra, mobilyalarınıza bir kat gomalak, cila, vernik, boya veya başka bir dolgu macunu uygulamak iyi bir fikirdir. Orijinal kaplamaya en çok benzeyen ürünü kullanın.

Kurumuş hasırları rehidrate edebilen tek madde su değildir. Limon yağı ve haşlanmış keten tohumu yağı da işe yarar. Genellikle mobilya cilası olarak pazarlanan ticari limon yağı oldukça çabuk kururken, kaynatılmış keten tohumu yağının kuruması daha uzun sürer ve hafifçe uygulanmalı ve mobilyalar tekrar hizmete girmeden önce en az bir hafta kurumaya bırakılmalıdır.

Hasır mobilyalarınızdaki koruyucu kaplamayı korumak için düzenli temizlik ve nemlendirme çok önemlidir ve mobilyalarınızı çiğ, bitmemiş bir durumda tutmayı seçerseniz özellikle önemlidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler