Ana SayfaSAĞLIKYumurta Sarısı Çiğ Mi, Pişmiş Mi Yenmeli?

Yumurta Sarısı Çiğ Mi, Pişmiş Mi Yenmeli?

Bazı sporcular ve vücut geliştiriciler, besin içeriklerini artırmak için proteinli içeceklere çiğ yumurta sarısı ekler. Yumurta sarısı, pişmiş veya çiğ olsun, beslenmeniz için mükemmeldir. Bununla birlikte, çiğ yumurta sarısı yerseniz, yumurta bakteri ile kirlenmişse hastalanma riski vardır. Bu nedenle çiğ yemek yerine pişmiş yumurta sarısı yemek daha sağlıklı olabilir.

Bakteriyel Kirlenme
Yumurtalar, tavukların vücudundan çıktıklarında kir veya çevrede dışkı ile temas ederek bakteri bulaşabilir. Bu yüzden yumurtalar yıkanır ve sterilize edilir. Bununla birlikte, bazı tavuklar yumurta kanalı içinde salmonella bulaşmış ve bakteri ile kirlenmiş yumurtalar üretebilir. MayoClinic.com’a göre salmonella, yumurta kabuğu oluşmadan önce bile yumurtaya girer. Bunun için yumurta sarısı pişirilerek yenilmelidir. Kahverengi ve beyaz yumurta arasındaki fark nedir?

İnsanlarda görülen Salmonella enfeksiyonu, kirli yiyecekleri yedikten sekiz ila 72 saat sonra ishal, karın krampları ve ateşe neden olur. Diğer belirtiler arasında kusma, baş ağrısı ve titreme olabilir. Belirtiler genellikle dört ila yedi gün içinde azalır.

Sindirilebilirlik
Yumurta sarısı pişirildiğinde, protein pıhtılaşır, bu da fiziksel yapısını değiştirir, fakat besin içeriğini değiştirmez. Yayınlanan bir araştırmaya göre pişmiş yumurta proteininin çiğ yumurta proteininden daha sindirilebilirdir. Yumurtayı dondurarak saklama yöntemi

Besin içeriği
Bir çiğ veya pişmiş yumurta sarısı, 55 kalori, 4.5 gram yağ, 2.7 gram protein ve 0.61 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda A vitamini, D vitamini, E vitamini, B 12 vitamini ve folat için iyi bir kaynaktır. Sarısında mineraller de var – fosfor, potasyum, demir ve kalsiyum. Yumurta sarısının en önemli faydalarından biri, antioksidanların lutein ve zeaksantinin varlığıdır, sarılara parlak sarı renk veren karotenoidler ve iyi görüş sağlamaya yardımcı olurlar. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, yumurta pişerken besin içeriği aynı kalır. Yumurta beyazının şaşırtıcı yan etkileri

Yumurta Güvenliği
Yumurta alınca her zaman buzdolabında saklayın. Kartonu açın ve yumurtalarda çatlak veya sızıntı olmadığını kontrol edin. Hiçbirinin kırılmadığını ve kartona yapışmadığını kontrol edin. Ayrıca, son kullanma tarihine bakın ve güncel değillerse satın almayın. Evdeyken, yumurtaları buzdolabına koyun ve 25 dereceden daha düşük bir sıcaklıkta saklayın. Bunları kartonun içinde tutun ve asla sıcaklıkların değişebileceği buzdolabının kapısına yerleştirmeyin. Yumurta ile temas ettikten sonra ellerinizi ve temas eden herşeyi yıkayın. Sert pişmiş yumurtalar buzdolabında bir haftaya kadar saklanabilir. Yumurta neden buzdolabının kapağına konulmamalı?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler