Ana Sayfa HAYAT PRATİK Dantellerdeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Dantellerdeki Lekeler Nasıl Çıkar?

1
2229
Dantellerdeki Lekeler Nasıl Çıkar?
Dantellerdeki Lekeler Nasıl Çıkar?

El emeği göz nuru olan danteller birçok bayanın çeyizinin en nadide parçalarından biridir. Annelerin kızları için özenle yaptığı danteller zamanla sararmakta ve kirlenmektedir. Kullanım sırasında kirlenen dantellerin temizliği sandık lekesi tutan dantellere göre daha kolaydır. Çamaşır suyu gibi ağır kimyasal içeren temizlik maddeleri yerine tuz kullanmak yeterli dantel temizliğini sağlayacaktır. Dantellerin temizlenirken yıpranmaması için kimyasal temizleyiciler kesinlikle önerilmiyor.

Sandık Lekesi Dantelden Nasıl Çıkar?

Modern ev dekorasyonu birçok kişinin tarzına yerleştikçe, dantellerde sandıkları beklemeye mahkûm edilmiştir. Birçok kişi tarafından demode olarak görülen danteller, hala kıymeti bilinmesi ve gereken özenin gösterilmesi gereken parçalardır. Bu sebeple havalandırmak ya da sermek için çıkarılan dantellerde sandık lekesi olarak tabir edilen sararmalar görülebilir. Bu tür sararmaları gidermek için beyaz sabun ve tuzdan yardım alınabilir. Tuzlu ve sabunlu suya dantelleri bastırarak yaklaşık 2 saat bekleterek danteller ağartılabilir. Dantel nasıl beyaz kalabilir?

Süt İle Dantel Temizlenir mi?

Sararmış beyaz kumaş ve dantellerin sütte bekleterek çıktığı pek çok kişinin bilipte uyguladığı pratik bilgilerden biridir. Özellikle dantel temizliğinde önemi büyük olan süt, bembeyaz dantellerin elde edilmesini sağlamaktadır. Leke tutan ve sararmış danteller var ise, derin bir kabın içine süt ve tuz karşımı koyularak danteller ıslanır. Bir süre sütte bekleyen danteller yıpranmadan temiz bir görünüme kolaylıkla kavuşabilirler.

Dantel Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnce ipler kullanılarak yapılan dantellerin temizliği son derece özen gerektiren bir konudur. Elde yıkamanın uygun olduğu danteller için, birden fazla temizlik malzemesini karıştırmaya gerek kalmadan temizliği sağlanabilir. Dantel temizliğinde tuz kadar sirke de önemli bir temizleyicidir. Sağlığa zararlı temizleyiciler yerine, çok fazla kirlenmeyecek olan danteller için doğal temizlik maddeleri tercih edilmelidir. Bekleme suyuna sirke ve tuz eklenerek bekleyen danteller lekelerinden arınarak daha temiz ve beyaz olmaktadır. Dantel temizliğinde çitileme yerine uzun süre bekleterek dantelleri yıpratmadan temizlemek mümkündür. Dantel temizlerken süt ve şeker karışımı da birçok bayanın uyguladığı dantel beyazlatma yöntemlerinden biridir. Şekerin parlaklık vermesi ve sütünde danteli ağartması ile son derece temiz ve parlak danteller elde edilebilir. Dantelinize Antika Havası Verebilirsiniz

Çay Lekesi Dantelden Nasıl Çıkar?

Çay tepsilerinin daha şık durmaları için kullanılan dantel tepsi içleri, zamanla çay lekesi olmaktadır. Hemen temizlenmeyip çay lekesi bekleyen dantellerden çay lekesini çıkarmak biraz zorlayıcıdır. Bu sebeple çay lekesini çıkarmak için denenmiş ve fayda görülmüş doğal yöntemler uygulanabilir.

Perde beyazlatma için piyasa da bulunan birçok ağartıcı da dantel temizliğinde tercih edilse de, kimyasal içerikli olmalarından dolayı, doğal yöntemler daha çok tercih edilmektedir. Çay lekesini çıkarmak için süt ne yazık ki yeterli olmayacaktır. Bu noktada limon ve sirke dantelin eski beyazlığına kavuşmasında etkili olan iki doğal temizleyici özelliği olan besin maddeleridir. Asitli olmaları danteldeki çay lekesinin daha kolay çıkmasını sağlamaktadır. Giysilerdeki Sandık Lekesi Nasıl Çıkarılır?

1 Yorum

Bir Cevap Yazın