Ana SayfaSAĞLIKSabah Elma Mı Yemeli, Kahve Mi İçmeli?

Sabah Elma Mı Yemeli, Kahve Mi İçmeli?

Kahvenin kafeini kesinlikle bir elmanın içindeki fruktozdan daha iyi bir sabah uyanması sağlar, ancak her iki seçenek de karmaşık yararlar sunar. Günün başlangıcında egzersiz yapıyorsanız, bir saat boyunca egzersiz için bir elma yeterli miktarda enerji sağlar. Elmayı diyetinizin düzenli bir parçası haline getirirseniz, nefes almanız iyileşebilir. Sabahları egzersiz yapmadan önce kahve içmek, glikojenin kas yakıtı olarak kullanılmasını geciktirir. Bunun yerine, yağ yakmaya başlayacaksınız.

Kafein
Uyuduğunuzda vücut ısınız ve tansiyonunuz düşer. Normal seviyenize dönmek zaman alır, bu yüzden ilk uyandığınızda bir süre halsizlik yaşarsınız. Bir fincan sıcak kahve, sabah soğukluğuna karşı sıcaklık sağlar, sizi hızlı bir şekilde tam uyanma durumuna sokan kimyasal bileşikler de içerir. Tipik bir fincan kahvede bulunan 100 miligramlık kafein kalp atışlarınızı arttırır ve nefes alıp vermenizi hızlandırır. Kafein ayrıca kan basıncınızı yükseltir ve merkezi sinir sisteminizi uyarır. Kafein sizi daha uyanık yapar ve iyi hissetmenizi sağlar. Sabahları uyandığınızda yapmamanız gereken 8 şey

Karbonhidratlar
Kahve neredeyse hiçbir kalori enerjisi sağlamaz. Aç uyanırsanız ve sadece kahve içerseniz, kan şekeri azalmasına neden olabilir. Bir elma hızlı bir başlangıç ​​için yeterli miktarda karbonhidrat enerjisi sağlar. 223 gram ağırlığında büyük bir elma, 116 kalori içerir. Bir elmanın içindeki yaklaşık 10 gram şekerin yaklaşık yarısı hızlı etkili sukroz ve glikozdan oluşur. Diğer yarısı olan fruktozun sindirimi daha uzun sürer, bu nedenle bir elma şekerli bir kahveden daha uzun bir süre boyunca istikrarlı bir enerji sağlar. Elmanın içindeki sindirilebilir lif, enerji kaynağını uzatır ve midenizi dolgun hissettirir.

Uzun dönem etkileri
Hem kahve hem de elma uzun vadede gerçek sağlık yararları sunan antioksidan bileşikler içerir. Gün boyunca altı fincan veya daha az kahve içerseniz, diyabet geliştirme riskiniz düşer ve kardiyovasküler hastalık olasılığınız düşer. Harvard Medical School’un Aile Sağlığı Rehberine göre kahve içerseniz karaciğer kanseri riskiniz yarı yarıya düşer. Düzenli olarak kahve içiyorsanız, hipertansiyon riski taşımazsınız. Sabahları sağlıklı uyanmak için 4 ipucu

Elmanın Faydaları
Elma, sağlığınızı sabahın erken saatlerinde yapılan aktivitelerden yarar sağlayacak şekilde destekleyebilir. Elma, yüksek miktarda fito-besin içerir, elmaya rengini veren antioksidanlar içerir. Haftada ikiden fazla elma yerseniz, elmadaki flavonoidler akciğer fonksiyonlarını iyileştirir, sizi akciğer kanserinden ve Kronik obstrüktif akciğer hastalığından korur. Her hafta beş veya daha fazla elma yerseniz, ciğerleriniz, bir zorunlu ekspiratuar hacim testi sırasında, elma yemeyen birine kıyasla 138 mililitre daha fazla hava tutabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler