Ana SayfaHAYATDondurucuya Koyabileceğinizi Bilmediğiniz Gıdalar

Dondurucuya Koyabileceğinizi Bilmediğiniz Gıdalar

Herkes, dondurucunun soğutulmuş yiyecekleri, etleri ve sebzeleri depolamak için ideal olduğunu bilir; ancak bu kullanışlı mutfak cihazı, diğer pek çok eşyayı da muhafaza etmek için mükemmeldir.

Dondurucunuz, doğru yolu seçerseniz, gezegendeki en sağlıklı gıdaları korumanın en kolay yollarından biridir. Muhtemelen dondurucuya koyabileceğiniz ancak bilmediğiniz bazı gıdalar şunlar

1. Fındık
Yağ içeriği yüksek olduğundan, fındık çok çabuk bozulabilir. Aslında oda sıcaklığında sadece iki hafta sonra fındıktaki yağlar kötüleşmeye başlar, ancak dondurursanız bu işlem yavaşlar. Derin dondurucuda bir torbanın açılıp kapanması nem ve kirlenme olasılığını getirdiği için, hemen kullanacağınız parçayı buzdolabına yerleştirin. Geri kalanını dondurucuya plastik bir torba içinde koyarak saklayabilirsiniz. Dondurucudan hemen çıkarmanız gereken 5 şey

2. Otlar
Otlar doğrudan dondurucunuzun içine koymak istemezsiniz, çünkü bunlar gevşeyip lezzetlerini kaybederler, otların ilk günkü tazeliğini koruması için hüner zeytinyağı kullanmaktır. Adaçayı, kekik veya biberiye gibi taze otları parçalayın ve buz küpü tepsilerinize yarıya kadar doldurun. Bunları sızma zeytinyağı ile örtün, genişleme için biraz üstten pay bırakın. Gece boyunca dondurun. Daha sonra, tepsilerden küpleri çıkarıp tekrar dondurucu torbalarına koyun. Onları kullanmaya hazır olduğunuzda, doğrudan çorba, güveç veya tencere içine atabilirsiniz.

3. Olgun Muz
Muzlarınız olgunlaşınca umutsuzluğa kapılmayın. Muz ekmeği gibi her çeşit tarifte kullanmak çok güzeldir. Muzunuzu soyun ve dilimleyin. Birbirine deymeyecek şekilde bir tepsi içinde dondurucuda doldurun. Sonra donmuş muzları dondurucu torbasına koyun. Kullanmadan önce bir iki saat önce muzu oda sıcaklığına getirin. Dondurucuda bu 7 işaret varsa dikkat edin

4. Çiğ Yumurta
Kabuklarıyla yumurtaları dondurmaya çalışırsanız, sıvı kabukların çatlamasına ve dondurucunuzda inanılmaz derecede kötü koku meydana gelir. Onları önce bir kaba kırın. Sonra bir tutam tuzla karıştırın. Yumurtanın sarısını dağıtmamaya çalışın. Onları yeniden kullanılabilir torba içinde bir defada kullandığınız miktar kadar saklayın. Bir yıl kadar dondurucuda kalabilir.

5. Mısır koçanı
Kış aylarında koçanında mısır yemek ister misiniz? Taze aldığınız mısırı koçanı ve kabuğuyla birlikte dondurucuda saklayabilirsiniz. Dondurucudan çıkardığınızda harika sulu ve taze olacaktır. Dondurucuda saklayabildiğiniz 8 hamur işi

6. Sarımsak
Ssarımsağın donması inanılmaz derecede kolay. Dişleri ayıklayıp dondurucu torbasına koyun. Dondurmadan sonra en iyi lezzete sahip olacağı için, en kaliteli organik sarımsağı seçin. Ortaya çıkacak hiçbir küf veya yeşil sürgün olmadığından ve yapışkan ya da ıslak olmadığından emin olun. Dondan önce kesmek istiyorsanız, sarımsağın sağlık yararlarından sorumlu olan allicin olarak bilinen bileşiği serbest bırakmak için yaklaşık 10 dakika bekletin. Bir plastik veya cam dondurucu kabında birkaç ay boyunca güvenle saklanabilir.

7. Üzüm
Dondurulmuş üzümler en iyi sağlıklı aperatiflerden birini yapıyor. Tek yapmanız gereken, onları yıkamak, kurutmak ve daha sonra bunları bir fırın tepsisine yaymaktır. Tepsiyi üç veya dört saat boyunca dondurucunuzda bekletin ve sonra donmuş üzümleri dondurucu torbasına koyun. Derin dondurucuya hangi sebzeler atılır?

8. Meyveler
Limon, portakal ve lime gibi narenciye dondurma, onları taze tutacak ve yemek tarifleri ve içeceklerde daha sonra kullanmaya uygun hale getirecektir. Sadece lezzetli değil, folat, C vitamini ve vücudun hücrelerini serbest radikal hasarından koruyabilen antioksidanlar gibi yüksek besin maddeleri içerirler. Onları tamamen dondurmayın, aksi takdirde duygusuzlaşırlar. Bunun yerine, onları ince inceltin ve dilimlerin her bir katının arasına mumlu kağıt koyun ve daha sonra dondurucuya yerleştirin.

9. Pişmiş Pirinç
Japonlar dondurulmuş, sonra ısınmış pilavın çok daha lezzetli olduğunu söylüyorlar. Daha önce dondurulmuş pirinç denemiş olabilir ve dokunun sert ve kuru hale geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. Çoğu zaman, artık pilavı bir günlüğüne bile buzdolabında saklamak, yenilenmez hale getirir. Ancak dondurucu yöntemi farklıdır. Taze hazırlanmış, nemli pirinci hava geçirmez bir kapta veya yeniden kapatılabilir plastik torbada paketleyin ve hemen sıkıca kapatın. Dondurulmuş pirincin bir kap içine dökülmesi ve bir dakika mikrodalgayla ısıtılması ya da ocağınızın üzerinde bir sıvı ile ısıtılmasıyla yeniden ısıtıldığında tazelenmiş pilav gibi taze nemli ve lezzetli olacaktır.

10. Soğan
Sarımsak gibi soğan, lezzet katmak ve sağlığınıza fayda sağlamak konusunda şaşırtıcıdır. Onları önceden hazırlayarak onları her çeşit yemekte özgürce kullanmayı kolaylaştırabilirsiniz. Soyun ve daha sonra plastik dondurucu torbalara yerleştirin ve kullanmaya hazır olana dek dondurucunuzda saklayın. Onların pişirmeden önce çözdürmeyin. Çıkardığınız gibi kullanabilirsiniz.

11. Un
Un, gerçekten de dondurucuda depolanması gereken bir şeydir. Pek çok gıda gibi un da dondurucuda daha uzun saklanır. Unu dondurursanız böceklenmesini de önlersiniz. Unu büyük zip-top dondurucu torbalarda veya hava geçirmez kaplarda dondurucuya koyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler