Ana Sayfa Ev MUTFAK Konserve Kavanozlarını Dezenfekte Etme Yöntemleri

Konserve Kavanozlarını Dezenfekte Etme Yöntemleri

0
2954
Konserve Kavanozlarını Dezenfekte Etme Yöntemleri
Konserve Kavanozlarını Dezenfekte Etme Yöntemleri

Yazlık sebze ve meyveleri kışa saklamak için konserve yapmak en pratik yoldur. Ancak konserve için kullanacağınız konserve kavanozlarını çok iyi dezenfekte etmeniz gerekir. Bu yazıda kavanozları dezenfekte etmenin farklı yollarını öğrenebilirsiniz. Turşu kavanozundan koku nasıl çıkarılır?

Konserve yapacaksanız olmazsa olmaz ilk iş kavanozların dezenfekte edilmesidir. Bu, mantar ve bakterileri uzaklaştırmak, uzun süre korunabilen güvenli ve doğal ürünler yapmak için temel bir süreçtir. Ama kavanozları nasıl dezenfekte edeceksiniz?

Kavanozları dezenfekte etmenin birkaç farklı yöntemi vardır: Kaynatma, bulaşık makinesini, fırını veya mikrodalga fırını kullanmak bunlar arasındadır. Ağzı dar kavanozlar nasıl temizlenir?

Konserve kavanozlarını dezenfekte etmek yolları

Kaynatma
İşleme başlamadan önce kavanozlarda herhangi bir çatlak, kırık var mı kontrol edin. Eski kavanozları tekrar kullanacaksanız, eski kapaklar yerine yeni kapaklar kullanın.

Cam kavanozların tencerede dezenfekte edilme yöntemi, en klasik yöntemdir. Derin büyük bir tencereye kavanozların kapak kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Kaynama sırasında kavanozların birbirine çarpmasını önlemek için aralarına temiz bir pamuklu bez yerleştirin. Tencereyi soğuk su ile doldurun ve 30 dakika kaynatın, 20 dakika kaynatıldıktan sonra kapakları da tencereye koyun. Gerekli süre geçtikten sonra, soğumaya bırakın ve ardından kavanozları baş aşağı, temiz bir bez üzerine bırakın. Yazın yapabileceğiniz konserveler

Bulaşık makinesi
Kavanozların bulaşık makinesinde dezenfekte edilmesi, kavanozların ve kapakların tek seferde dezenfekte edilmesini sağladığı için basit ve pratiktir. Kavanozları ve kapakları bulaşık makinesine yerleştirin ve yüksek sıcaklıkta yıkayın. Bittikten sonra kavanozları bulaşık makinesinden çıkarın ve kurumasını bekleyin.

Bir başka yöntem de;
Kavanozları ve kapakları bulaşık makinesine koyun, yüksek sıcaklıkta yıkamayı seçin, birkaç dakika çalıştırın, sonra dışarı alın ve sirke ile durulayın. Ardından kavanozları tekrar bulaşık makinesine yerleştirin ve birkaç dakika tekrar çalıştırın. Temiz bir mutfak havlusu üzerinde baş aşağı kurumalarını bekleyin.

Her iki durumda da, bulaşık makinesinde, başka bulaşık olmadan sadece kavanoz ve kapakların bulunması önemlidir. Bamya konservesi tarifi

Fırın
Cam kavanozların fırında dezenfekte edilmesi hızlı ve kolay bir yöntemdir. Fırını 100 °C ile 130 °C arasında bir sıcaklıkta açın. Kavanozlar kırılabileceğinden bu sıcaklığın üstüne çıkmayın. Kavanozları fırın tepsisine birbirlerine dokunmadan dizin ve fırına yerleştirin. Kavanozları 5 dakika fırında beklettikten sonra fırını kapatın. Fırın hala sıcakken kapakları 20 dakika fırın içinde soğumaya bırakın.

Mikrodalga
Mikrodalga fırın, kavanozları sterilize etmek için hızlı bir çözümdür, ancak kapaklar için kullanılamaz. Bu sebeple reçel gibi sıcak yiyecekler için en iyi yöntemdir. Sıcak kavanoz sıcak ürünle doldurduktan sonra baş aşağı soğutulur. Bu ayrıca kapağı sterilize edecektir.
Kavanoza su doldurarak mikrodalgaya koyun ve 2-3 dakika ya da kaynayana kadar mikrodalgada bırakın. Suyu dökün ve temiz bir bez üzerinde baş aşağı kurumaya bırakın. Konserve yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın