Ana Sayfa SAĞLIK Kurutulmuş Domates Ne Kadar Sağlıklı Mı?

Kurutulmuş Domates Ne Kadar Sağlıklı Mı?

0
495
Kurutulmuş Domates Ne Kadar Sağlıklı Mı?
Kurutulmuş Domates Ne Kadar Sağlıklı Mı?

Kurutma, domatesdeki doğal tatlılığı ortaya çıkarır ve güneşte kurutulmuş domatesler çeşitli yemeklere güçlü bir lezzet verir. Kurutulmuş domatesi satın alabilir veya evde tülbent altında kurutmak veya fırında düşük ısıda pişirmek suretiyle evde yapabilirsiniz. Estetik faydalarının yanı sıra güneşte kurutulmuş domatesler, çeşitli besin maddelerinin mükemmel bir kaynağı olarak hizmet eder ve beslenme profillerinden dolayı çeşitli sağlık yararları sunar. Kuru Domates Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

Kaloriler ve Makrobesinler
Güneşte kurutulmuş domatesler orta miktarda kalori içerir – fincan başına 139 kalori veya 2.000 kalorili bir diyette kalorilerin yüzde 7’si. Her porsiyon, sırasıyla kadınlar ve erkekler için önerilen günlük lif alımlarının yüzde 26 ila 17’si olan 6.6 gram diyet lifi içerir. Bu lif, hoş kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olarak sindirim sağlığını artırır. Kurutulmuş domates bir fincan da 7.6 gram protein ve 1.6 gram yağ sağlar. Salça Yapımı ve Domates Seçimi

Mineral içeriği
Kurutulmuş domatesler, özellikle potasyum ve magnezyum olmak üzere mükemmel mineral kaynakları olarak işlev görür. Potasyum sinirlerinize elektrolit dengenizi iletir ve düzenler, magnezyum ise sağlıklı kemik dokusunu korur ve enerji üretimine yardımcı olur. Kurutulmuş domateslerden 1 bardak 105 miligram magnezyum sağlar – sırasıyla kadınlar ve erkekler için önerilen günlük alımların yüzde 33’ü ve yüzde 25’i – ve 1.850 miligram potasyum ile günlük alımın yüzde 39’unu sağlar. Kurutulmuş domates tüketmek aynı zamanda demir, manganez, bakır ve fosfor alımınızı artırır. Domates Suyunun Faydaları Nelerdir?

Vitamin İçeriği
Kurutulmuş domatesleri, özellikle de K vitamini ve niasin kaynağı olarak diyetinize ekleyin. K Vitamini vücudunuzun mineralleşmiş kemik dokusunu korumasına yardımcı olur ve kan pıhtı oluşumunda önemli bir rol oynar, niasin metabolizmanızı destekler ve sağlıklı beyin fonksiyonuna katkıda bulunur. Kadınlar her gün 90 mikrogram K vitaminine ve 14 miligram niasine, erkekler için 125 mikrogram K vitaminine ve 16 miligram niasine ihtiyaç duymaktadır. Kurutulmuş domateslerden 1 bardak porsiyon 4.9 miligram niasin ve 23 mikrogram K vitamini sağlar. Ayrıca C, A, B-5 ​​ve B-9 gibi orta miktarda diğer vitaminleri de içerir. Domates Püresi Nasıl Yapılır ve Saklanır?

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın