Ana SayfaEvBANYOMikropları Öldürmek İçin Su Ne Kadar Sıcak Olmalı?

Mikropları Öldürmek İçin Su Ne Kadar Sıcak Olmalı?

100 derecede bir dakika boyunca su kaynatmak sudaki mikropları ve patojenleri öldürür, ancak sıcak suyla yıkamak ciddi yanıklara neden olabileceğinden cilt için güvenli değildir. Peki yüzeylerdeki ve ciltteki mikropları öldürmek için ne kadar sıcak olması gerekiyor? Sıcak su için de sterilize edecek güvenli bir sıcaklık var mı?

Sıcak Su Mikropları Öldürür mü?
Kaynar su, sudaki mikropları öldürür ve aynı zamanda kaynar suya batırılmış eşyaların yüzeylerindeki mikropları da öldürebilir. Nemli ısı kullanmak mükemmel bir sterilizasyon yöntemidir, bu nedenle biberonları sterilize etmek için biberonları beş dakika kaynatmak tavsiye edilen bir uygulamadır. Ancak bulaşık yıkarken, tezgahları temizlerken ve diğer büyük ölçekli projeleri yaparken, kaynar su kullanmak pratik değildir. Yanıklara ve yaralanmalara neden olabilir. Dolayısıyla, daha büyük projeler için sterilizasyon için sıcak su planlıyorsanız, muhtemelen en iyi seçeneğiniz bu değildir. Gözlükler Nasıl Sterilize Edilir?

Elde Yıkama İçin Su Ne Kadar Sıcak Olmalıdır?
Sabun kullanıyorsanız ve ellerinizi düzgün yıkıyorsanız, su sıcaklığının konfor dışında bir önemi yoktur. Dolayısıyla, uygun el yıkama tekniğini kullanıyorsanız, sıcak su, ılık su, veya soğuk su kullanabilir ve aynı derecede mikropları öldürür. El yıkama tekniğini zayıf kullanıyorsanız veya mikropları öldürmek için yalnızca sabun olmadan suya güveniyorsanız, su çok sıcak olmalı ve temas o kadar uzun sürmeli ki ellerinizi haşlanabilir. Bu nedenle suyun sıcaklığından öte el yıkamayı bilmeniz gerekir.

Bulaşıkları Sterilizasyon Etmek İçin Su Sıcaklığı
Bulaşıkları dezenfekte eden güvenli bir su sıcaklığı var mı? Ellerinizi yıkarken , ellerinizin tahammül edebileceği su sıcaklıklarını kullanarak bulaşıkları dezenfekte etme olasılığınız düşüktür. Metal Nasıl Sterilize Edilir?

Bulaşıkları elde yıkadıktan sonra, bulaşık makinenizde sterilizasyon döngüsü varsa, bulaşıkları dezenfekte etmek için bulaşık makinesinde çalıştırın.
Bulaşıkları 1 litre su ila 1 çorba kaşığı klorlu ağartıcı içeren bir çözelti içinde bir dakika bekletin . Su sıcaklığı önemli değil.
Bulaşıkları 1 dakika boyunca en az 80 derece suda bekletin.
Her iki ıslatma yönteminde de bulaşıkların tamamen suyla kaplandığından emin olun. Onları kaldırmadan önce sterilize edilmiş bir kurutma rafında doğal olarak kurumalarına izin verin.

Yüzeylerin Sıcak Su İle Sterilizasyon Edilmesi
Buharla temizleme, temas eden yüzeylerdeki mikropların% 99,9’unu öldürür, bu da buharlı temizleyicileri sterilize etmek için sıcak su kullanmanın güvenli ve etkili bir yolu yapar. Ev tipi buharlı temizleyiciler, tezgahlar ve tuvaletler gibi yüzeylerin yanı sıra zeminleri ve halıları temizlemek için mevcuttur.. Güvenli ve etkili buharlı temizlik için bazı ipuçları: Konserve Kavanozlarını Dezenfekte Etme Yöntemleri

Buharla temizlememeniz gereken bazı yüzeyler vardır:

Mermer
Su bazlı boyanmış yüzeyler
Tuğla
Sıva
Gözenekli yüzeyler
Elektronik
Eriyebilir plastikler
Ham ahşap

Bu tür yüzeyleri sterilize etmek için en iyi seçeneğiniz su, çamaşır suyu ve deterjan çözeltisidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler