Ana Sayfa Ev Halı Saçakları Nasıl Temizlenir?

Halı Saçakları Nasıl Temizlenir?

Halıların çeşitli stilleri vardır. Pamuk, yün ve ipek. Pamuk çok yönlü bir malzeme olsa da, ipek ve yün için temizleme yöntemleri daha nazik bir temizleyici gerektirir. Bunun nedeni, sert kimyasalların liflere ve saçaklara zarar vermesidir.

Önlem almak

Temizleme yöntemlerinden herhangi birini denemeden önce halınızın üzerinde bakım talimatlarına ve malzemelere dikkat edin. Saçakta ağartıcı gibi sert kimyasalların kullanılması tavsiye edilmez, çünkü bu liflere zarar verebilir ve saçakların kopmasına yol açabilir. Halıdan Siyah Sürtünme İzleri Nasıl Çıkarılır?

Çok Amaçlı Temizleme Yöntemi

Bu temizleme yönteminde, nazik temizleyiciler kullanır ve her tür halı üzerinde işe yarar. Nokta temizleme saçakları veya genel bir temizlik için iyidir. Ek olarak, beyaz ve kirli beyazın yanı sıra tüm renkler üzerinde çalışabilir.

Uygulanışı

Zemine saçakların altında korumak için bir havlu koyun. Büyük halılar için muşamba daha kolay olabilir . Halıyı iyice süpürün. Saçakları taramak için fırçayı kullanın. Tarağın yumuşak ve nazik olduğundan emin olun. Bu adım, kalan kirin çoğunun temizlenmesine yardımcı olacaktır. Halı Nasıl Dezenfekte Edilir?

1/4 su bardağı sirkeyi 2 su bardağı suyla bir sprey şişesinde karıştırın. Saçaklara püskürtün. Sirke sadece kokuları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda asit de lekelerin gevşemesine yardımcı olur. Birkaç bardak suyu temizleyici dolu bir kapla karıştırın. Fırçayı kullanarak saçakları sabun karışımıyla nazikçe fırçalayın. Su ile durulayın. Kurumaya bırakın.

Amonyak çözeltisi
Pamuklu ve yün halılar biraz daha dayanıklıdır. Bu tür halıların, kirli saçaklarını temizlerken daha sert bir kimyasal yaklaşım benimseyebilir. Ek olarak, amonyak çoğu renk için güvenlidir, ancak emin olmak için göze çarpmayan bir alanı nokta testi yapın. Yıkanan veya Silinen Halılarda Kalan Sarılıklar Nasıl Yok Edilir?

Uygulanışı

Halının altındaki zemini korumak için muşamba veya havluyu serin. Halıyı elektrik süpürgesiyle süpürün. Gizli kirleri çıkarmak için saçakları fırçalayın.
1/8 fincan amonyağı bir bardak suda karıştırın. Amonyak karışımına bir sünger veya havlu batırın ve saçakları hafifçe silin. Leke veya kir çıkana kadar tekrarlayın. 1/4 su bardağı sirkeyi 2 su bardağı suyla karıştırın. Saçaklara durulama olarak sirke püskürtün ve kurumaya bırakın.

Beyaz Saçakta Çamaşır Suyu Kullanma
Halı saçaklarını yapmak için kullanılan lifler tipik olarak kirli beyaz veya açık kahverengi renktedir. Saçaklarınız parlak beyazsa, beyazlatma sürecinden geçmiştir. Bu, lifleri daha hassas hale getirebilir. Onları tekrar beyaza çevirmek iyi bir fikir gibi görünse de, sert ağartıcı liflere daha fazla zarar verebileceği ve kopmaya neden olabileceği için tavsiye edilmez. Halı Temizlemede En İyi 5 Tüyo

Temizlenemediğinde
Halıdaki saçak ister tamamen lekeli, ister hasar görmüş olsun, bazen temizlemek mümkün değildir. Bu durumda, göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç seçenek vardır.

Daha kısa kesin. Kopmaya başlayan uzun saçaklar varsa, kesebilirsiniz. Bu, bazı hasarlı alanları kaldırabilir ve temizlemeyi kolaylaştırır. Saçak kesme düşüncesi sizi korkutuyorsa, onları saklamaya çalışın. Bu, püskülleri halının altına sıkıştırarak yapılabilir.
Onları değiştirin. Hasarlı saçakla baş etmenin bir başka yolu, onları değiştirmesi için bir uzman çağırmak veya bunları kendiniz değiştirmeye çalışmaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan,...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir....

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir. Bizi serinletecek ve toksinleri atacak salatalık var. Ve başlangıçta ilaç...

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın aldığınız domates suyundan domatesli jöle yapın. Jöle, işleme sırasında kullanılan...