Ana SayfaGÜZELLİKCİLT BAKIMIVaris Oluşumunu Önleyen 4 Tavsiye

Varis Oluşumunu Önleyen 4 Tavsiye

Varis veya damar incelmesi sorunu yaşıyorsanız, egzersizler size ağrı verebilir. Bazı egzersizler varisleri kötüleştirebilir ve hatta yenilerinin çıkmasına neden olabilir. Bu durumda kesinlikle tüm egzersizlerden uzak durun demek istemiyoruz. Sağlıklı kalmak, güçlü ve güzel bacaklara sahip olmak istiyorsanız, doğru şekilde egzersiz yapmanız gerekir. Varis oluşumunu önleyerek, bacaklarınızı kuvvetlendirmek için evde veya spor salonunda aşağıda önereceğimiz egzersizleri yapabilirsiniz.

Egzersiz yaparken bacaklarınız her zaman kalbinizin üzerinde olmalı.

Damarlar kanı kalbe pompalamaya çalışır. Bu sırada yer çekimi sebebiyle özellikle bacaklardaki kanın kalbe doğru pompalanması damarlarınızı yorar ve varisler bu şekilde meydana gelir. İşte bundan dolayı yapılacak egzersizlerde ağırlık kaldırılması veya sert yüzeylerde yapılması damarlardakı baskıyı arttıracağı için varis oluşma riskini arttır. Çözüm vücudunuzun düz veya bacakların kalbin üzerinde olduğu egzersizleri seçmeniz yararlı olacaktır. İlgili: Varis için doğal çözümler

Tavsiye edilen egzersizler:

  1. Damarlarınızda incelme veya güçsüzlük varsa o zaman çömelme hareketlerinden kaçının. Örneğin yere uzanın ve bacak ve poponuzu yukarıya kaldıracak hareketleri tercih edin.

2. Nefesinizi Tutmayın

Ağırlık kaldırırken, birçok kişi nefesini refkles olarak tutar. Nefesinizi tutmak, vücud içinde baskıyı ve dolayısıyla damarlar üzerinde basıncı arttırır. Eğer damarlarınız varis eğilimli ise nefes tutmanız iyi sonuçlar vermeyecektir. Bir ağırlığı kaldırırken nefes alın, ağırlığı indirirken nefes verin.

Derin nefes almak, karın hareketleri sırasında damarlar üzerindeki baskı azaltır. Vücudunuzun içinde kan akışını sağlar. Bu da sizin bacaklarınızda varis olması ihtimalini çok azaltır. İlgili: Varis için havuç ve aleo vera tedavisi 

  1. Varis Çorapları

Varis çorapları aslında bacakları sıkı tutmaya yarar. Bu da damarlarınızın güçlenmesin ve varis oluşumunu önler. Eğer koşu yapıyorsanız, varis çoraplarını kesinlikle giymelisiniz. Eğer bacaklarınızda varis yok ise, ama oluşmasından endişeliniyorsanız, o zaman seçtiğiniz varis çorapı biraz daha az sıkı olmalıdır. Bu konuda sağlık ürünleri satan bir mağazadan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  1. Damarlarınızı Güçlendirin

Eğer birinci kuralı uygulamıyor ve bacaklarınızdaki varisler kötüye gidiyorsa o zaman size bir başka yöntem daha sunacağız. Bazı otlar ve vitaminler varis ve damar zayıflıklarını gidererek, damarların güçlenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

İşte gördünüz! Güçlü ve güzel bacaklar sahip olurken varislerinizi yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. İlgili: Domatesle varis nasıl tedavi edilir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler