Ana SayfaEvZeytinyağlı Pişirirken Yapılan 11 Hata

Zeytinyağlı Pişirirken Yapılan 11 Hata

En büyük kurtarıcımız buzdolabında soğuk soğuk bekleyip afiyetle yenen zeytinyağlılar. Ancak zeytinyağlı yemekleri hazırlarken bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Tencereye çok fazla su ekliyorsunuz
Zeytinyağlıların en büyük zorluğu suyunu ayarlamak. Tecerenin başında beklememek için çok fazla su koymanız halinde yemeğiniz sulu bir sebze yemeğine dönüşecektir. Sebzeler zaten pişerken suyunu saldığı için az su ilavesiyle pişirmelidir.

Yüksek ateşte pişiriyorsunuz
Zeytinyağlılar kısık ateşte yavaş yavaş pişmeli. Kısık ateşte pişen sebzeler suyunu kolayca salacak ve yemeğiniz böylelikle tam kıvamında pişecektir. Hangi Yemek, Hangi Tencerede Pişmeli?

Pişerken sık sık karıştırıyorsunuz
Zeytinyağlılar pişerken onları karıştırmak onlara zarar vermek demektir. Mümkün olduğu kadar karıştırmayın ki sebzeler zarar görmesin.

Şeker eklemekten kaçınıyorsunuz
Mükemmel bir zeytinyağlı yemek yapmak istiyorsanız mutlaka şeker eklemelisiniz. Yoksa yemeğiniz mutlaka yavan olacaktır. Zira pişirirken ekleyeceğiniz bir miktar toz şeker yemeğinizin tat dengesini sağlayacak ve çok daha lezzetli bir yemek haline gelmesini sağlayacaktır.

Pişerken zeytinyağlı yemekleriniz kararıyor
Çünkü limon suyu eklemiyorsunuz. Doğradığınız sebzeleri limonlu suda bekletmek doğru bir tercih olacaktır. Ve hatta zeytinyağlı yemeği pişireceğiniz tencereyi tuz ve limonla ovmak da harika bir çözüm. Zeytinyağlı Şevket-i Bostan Tarifi

Zeytinyağlı yemekleriniz yeterince parlamıyor
Zeytinyağlıyı zeytinyağlı yapan onun parlamasıdır. Bunun için tencerenin üzerine yağlı kağıt örtün ve üzerine kapağı kapatın. Yemek piştikten sonra da soğuyana kadar açmayın. Farkı göreceksiniz.

Kuru soğanları rendeleyerek ekliyorsunuz
Kuru soğanı eğer bıçakla doğrarsanız zeytinyağlı yemeğinize daha fazla lezzet kattığını fark edeceksiniz.

Zeytinyağlı enginar dolması ve taze bakla gibi yemeklerde un kullanmıyorsunuz
Zeytinyağını az miktarda unla karıştırıp diğer malzemelerle buluşturursanız yemekleriniz daha kıvamında pişecek ve daha lezzetli olacaktır. Sebzelerin Besin Değerlerini Kaybetmemesi İçin En İyi Pişirme Şekli Hangisi?

Zeytinyağlı yaprak sarma yaparken pirinçi demlendirmiyorsunuz
Dolmanın içinin lapa olmasını istemiyorsanız mutlaka pirinci demlendirmelisiniz. Ayrıca kuş üzümü kullanmaktan hoşlanmıyorsanız bir miktar toz şeker katmayı unutmayın ki demlenmiş pirincin lezzeti nefis olsun.

Sarmaları tencereye dizerken her kata limon suyu ve zeytinyağı gezdirmeyi unutuyorsunuz
Sarmalarınızın piştikten sonra pırıl pırıl parlaması ve lezzetinin katlanması için bunu yapmayı unutmayın.

Zeytinyağlılar piştikten sonra hemen servis ediyor ya da piştiği tencerede soğumaya bırakıyorsunuz
En doğrusu zeytinyağlıları bir gece buzdolabında bekleterek tüketmektir. Lezzetini ancak tam olarak verecektir. Ayrıca onları buzdolabında saklarken kendi tenceresinde değil cam ya da porselen kapta saklamakta fayda var. Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemlerini Öğrenin

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler