Ana SayfaHAYATBalıklar Hangi Şartlarda Ne Kadar Saklanabilir?

Balıklar Hangi Şartlarda Ne Kadar Saklanabilir?

Sofralarda haftada en az bir öğün ve mutlaka her hafta bulunması gereken en önemli besin balıktır. Balık omega 3 kaynağı olması sebebi ile hafıza ve insan metabolizması için ihtiyaç duyulan vitamin ve besinleri içermektedir.

Balık Alışverişi

Balık alırken balıkların taze olması çok önemlidir. Balık alırken dikkat edilmesi gereken en önemi nokta da gözlerinin parlaklığı ve pullarının diriliğidir. Parlak gözlü ve dökülmesi zor pulları olan balık çok yakın zamanda tutulduğunu ve henüz bayatlamadığını işaret eder.

Balıkları Nasıl Saklamalıyız?

  • Pazardan ya da marketten aldığınız balıkları evde güzelce ayıkladıktan sonra hemen pişirip gününde tüketilmesi önerilmektedir. Ancak lezzetli ve taze balık bulmak zor olduğundan, böyle güzel balık bulduklarında stok yapmak isteyebileceklerdir.
  • Balıkları eve getirir getirmez ayıklamalı ve porsiyonlara ayırmalısınız. Derin dondurucu ve buzluklarda stoklanacak olan balıklar toplu halde dondurucudan çıkarılıp buzu çözülene kadar bekletilip artan kısmı tekrar buzluğa koyulmamalıdır. Mümkün olduğunca yenebilecek porsiyon miktarlarınca ayrılıp buzdolabı poşetlerine koyulara derin dondurucu ve buzluklarda saklanmalıdır.
  • Derin dondurucu ve buzluklarda saklanan balıklar yemek için tüketileceğinde bir gece önceden buzluktan çıkarılmalıdır. Çıkarılan balığın altına çözülen buzunun akması için bir tabak koyulmalıdır. Balık tamamen çözündüğünde ister fırında ister kızartarak pişirerek tüketebilirsiniz.
  • Kolay balık temizlemenin püf noktaları
  • Taze balık nasıl anlaşılır?

Buzlukta Balık Stoklanması Hakkında

Buzluklarda ve derin dondurucularda balık stoklamayı planlıyorsanız, poşetlediğiniz balıkların üzerine çok fazla yük gelmemesine dikkat etmelisiniz. Kendinden daha ağır gıdaların altında kalan balık donmuş dahi olsa bir miktar ezilebilecektir. Bu da balığın ezilen kısımlarının tadının değişmesine sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
470TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler