Ana SayfaEvBlendera Asla Yerleştirmemesi Gereken 6 Şey

Blendera Asla Yerleştirmemesi Gereken 6 Şey

Blender yemek yapanların en vazgeçilmez ev aletlerinden biri. İstediğiniz herşeyi içine atın ve karıştırın. Birkaç saniye içinde ezilmiş, karışmış ürünler hazır. Ancak blendera kesinlikle koymamanız gereken şeyler var. Bu ürünleri koyarsanız blenderiniz zarar görebileceği gibi bazı gıdaların tadını da etkileyebilir. İşte bu gıdaları sizler için sıraladık.

1. Ekstra Sıcak Sıvı
Püre çorbası, bir blendırın en iyi özelliklerinden biri olsa da, çorba ne kadar sıcaksa, pratikte kaynar, blendera koymak son derece tehlikeli olabilir. Bir blenderin içindeki sıcak sıvıyı koyup, çevirme düğmesine basarsanız içeride buhar ve basınç oluşturarak kapağı havaya uçurabilir ve her yer patlayan sıcak çorba olabilir.

Bunun yerine, blendera aktarmadan önce çorbanın en az beş dakika soğumasına izin verin. Karıştırıcıyı yarıdan fazla doldurmayın ve herhangi bir kazayı önlemek için bir mutfak havlusu ile kapağı sıkıca tutun. (Blenderı hızlı bir şekilde temizlemenin yolları)

2. Patates Püresi
Yeterince masum görünse de, patates püresi yapmak için karıştırıcıyı kullanmak başarısızlığa neden olur. Blender bıçakları, patatesleri aşırı işleyerek çok fazla nişasta salmasına neden olur. Hepiniz bildiğimiz ve sevdiğimiz kabarık garnitür yerine yapışkan, sakızlı bir püre halini alır.

3. Kurutulmuş Meyve veya Güneşte Kurutulmuş Domates
Vitamix gibi yüksek güçlü bir blender’iniz varsa bu bir sorun oluşturmaz. Fakat standart bir blendreniz varsa, kuruyemiş, kuru meyve ve güneşte kurutulmuş domateslerin sert dokusu kolayca bıçak ağzına yapışabilir ve hatta onları mahvedebilir. Gerçekten onları harmanlamanız gerekiyorsa örneğin güneşte kurutulmuş domatesleri yumuşatmak için önce ılık suyun içinde bekletin. (El blenderi nasıl temizlenir?)

4. Kahve çekirdeği
Teknik olarak, evet, kahve çekirdeklerini bir blenderde öğütebilirsiniz, ancak bütün baharatlar gibi öğütmek için daha iyi araçlar var. Bir blender kahvenin lezzetini etkileyebilecek tutarsız büyüklükte granüller oluşturacaktır. Kahve taneleri makinenin bıçak ağzını aşabilir. Bir kahve değirmenine yatırım yapmak daha iyi bir fikirdir.

5. Extra-Dondurulmuş Yiyecekler
Yine, işiniz için daha güçlü ve yüksek olan yüksek güçlü bir blenderiniz yoksa. Bununla birlikte, standart bir blender sıkı öğelerle sorun yaşıyor olabilir. Buz küpleri etkili bir şekilde ezilmek için çok zor olabilir, dondurulmuş meyveler parçalar halinde kalabilir ve bıçaklar basınç altında aşınabilir. Bunun yerine standart bir blenderde yumuşak bir meyve suyu içmek istiyorsanız, donmuş meyveleri bunları atmadan önce beş ila 10 dakika kadar eritin ve zaten ezilmiş olan buz kullanın. (Blenderda havuç suyu nasıl yapılır?)

6. Bütün Baharatlar
Baharat değirmeni bir nedenden ötürü var – bütün baharatları öğütmek için gerçekten en iyi araçtır. Bir blenderin standart bıçakları gerçekten kuru maddelerin öğütülmesinde etkili olmaya yönelik değildir. Bir blenderin yüksekliği ayrıca, baharatlarının ince parçacıklarının daha yavaş çökelmesine neden olabilir, bu da karabiber gibi baharatların havaya karışmasına ve sizin öksürmeye başlamanıza neden olur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler