Ana SayfaGÜZELLİKKötü Vücut Kokusunu İyileştirmenin 6 Yolu

Kötü Vücut Kokusunu İyileştirmenin 6 Yolu

Vücut kokusu sadece koltuk altından gelmiyor. Yağ ve ter bezlerinin bulunduğu yerden geliyor. Saç derisi, cinsel organlar, ayaklar ve hatta meme uçları dahildir. Uzmanlara göre vücut kokusuna neden olan ter değil. Hoş olmayan koku doğal olarak cilt üzerinde bulunan bakterilerin terleri parçalamaya başlamasıyla gelişir.

Günlük bir duş, kıyafet değişimi ve deodorant kullanmak bir çok insan için geçici bir çözümdür. Öte yandan, aşırı terleyen, hiperhidroz olarak adlandırılan, diyabet gibi belirli hastalıklara sahip olan ya da alüminyum bazlı ter önleyici ilaçlardan uzak durmaya çalışan insanlar, kokudan kurtulmak için daha zor zamanlar yaşayabilirler.

Fakat inancınızı kaybetmemelisiniz. İşte bu sorunun bazı çözümleri. Bir aydan kısa sürede, çok daha ince, daha enerjik ve çok daha sağlıklı olabilirsiniz.

1. Elma sirkesini deneyin

Elma sirkesi güçlü bir bakteri mücadele maddesidir. Terinizin kokusunu bozan tür de dahil olmak üzere bakterilerin büyümesini engeller. Dikkatli olmalısınız, çünkü Zeichner elma sirkesi ve limon suyunun derideki koku veren bakteri düzeylerini azaltabileceğini, ancak aynı zamanda cildin tahrişine neden olabileceğini belirtiyor. Elma sirkesini kullanmadan önce vücudunuzda küçük kesiklerin olmadığına emin olun. Ayrıca, cadı elması ve çay ağacı yağı da antimikrobiyaldir .

2. Koltukaltında tüy tutmayın

Bakteri, ılık, nemli ortamlarda başarılı olur ve koltuk altı tüyü ideal bir ortamı yaratabilir. Tüylerin içinde biriken kir ve yağ da kokuyu oluşturan bakterilerin artmasını sağlayabilir.

3. Stresinizi azaltın

Bazı egzersizler yaparken veya aşırı ısınırsanız, egzama bezleriniz, ter bezleri, vücut sıcaklığını düzenlemek için sulu bir madde üretir. Öte yandan, duygusal stres farklı salgı bezlerine, yani apokrin bezlere neden olur. Bunlar çoğunlukla koltuk altları ve kasık bölgelerinde bulunur ve sütlü bir sıvı salgılarlar. Mayo Clinic’teki uzmanlara göre, bu sıvı su ve lipidlerden oluşur, bu yüzden kokuya neden olan bakteriler için gerçek bir cennettir. Size yardımcı olabilecek diğer uygulamalar meditasyon veya yogadır.

4. Havalı kumaşlar giyin

Çevresel Mikrobiyoloji ve diğer dergilerde yayınlanan araştırmalara göre, pamuk, ipek ve yün gibi doğal olarak türetilen kumaşlar, suni ipek veya spandex gibi insan yapımı malzemelerin çoğuna oranla daha fazla hava alabilir özelliğine sahiptir. Ancak, antreman giysileri söz konusu olduğunda nem çekici sentetik materyaller aramalısınız.

5. Daha iyi yemek yiyin

Güçlü kokularla, örneğin soğan, sarımsak ve köri gibi yiyecek ve baharat yerseniz, nefesinizde karışıklık yaratabilirler. Bu kokular vücut gözeneklerine de yayılır. Bunu önlemek için dilinize birkaç damla nane yağı damlatın. Yağın bileşenlerin kokunu en aza indiriyor.

6. Botox son çare

Bu yöntem daha az terlemeyi sağlar. Böylece bakterilerin yaşama ortamları da azalmış olur. Yukarıdaki tüm yöntemlere rağmen çok terlemeye devam ediyorsanız, koltukaltı ve avuç içlerinize botox yaptırabilirsiniz. Bu tedaviyi yaparak, vücudun ter bezlerini aktive eden kimyasal engeller, bu nedenle 4 ay ila bir yıl arasından % 87 daha az terlersiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler