Ana SayfaHAYATNane Yağı Nerelerde Kullanılır?

Nane Yağı Nerelerde Kullanılır?

Her gün başka bir sağlık problemi için doktora gidip, bir torba kimyasal ilaç ile evine dönen kişiler bu ilaçları kullanarak var olan hastalıklarından kurtulabilirler. Ancak bu ilaçların yoğun olarak kullanılması vücuttaki başka organların sağlıklı bir şekilde çalışmasını engellemektedir.

Artık tıp dünyası da doğala dönmeye başladı, alternatif tıp uygulamaları önem kazandı. Nane yağı için en çok tercih edilen 10 kullanımı

Bu bağlamda da doğal beslenme önerilmekte, sağlık ve özellikle de cilt bakımı, güzellik alanlarında bitki yağlarının kullanımı teşvik edilmektedir. Zeytinyağı, buğday yağı, badem yağı, nane yağı ve bunlar gibi birçok bitkisel yağın kullanım alanı yaygınlaşmıştır.

Nane Yağının İçerek Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

Nane yağı için neredeyse her derde deva denilebilmektedir. Nane yağını ister içerek isterse de sürerek kullanın vücuttaki birçok sağlık ve estetik, güzellik problemi için birebir etkilidir.

Nane yağı mikrop öldürücü etkisiyle ağızdaki kötü kokuları gidermeye yardımcıdır. Nane yağı bir kaşık içildiğinde mide ve bağırsak ağrılarına ve spazmlarına iyi gelir. Ayrıca mide bulantısına da iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle adet dönemindeki bayanların ya da üşüten kişilerin karınları ağrıdığında bir çay kaşığı nane yağı içmeleri karın ağrısını dindirmeye yardım edecektir. Nane yağı nasıl yapılır?

Nane Yağının Cilde Sürülerek Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Nane yağının ferahlatıcı etkisinden dolayı, kaslara sürüldüğünde kaslardaki ağrılar hafifler, kaslar gevşer ve sürüldüğü bölgede rahatlama hissi verir. Nane yağı baş ağrısını hafifletmede de çok etkilidir. Zira baş ağrısı başladığında alın ve şakaklara bir pamuk yardımıyla nane yağı sürmek ve masaj yapmak baş ağrısının hafiflemesine yardım edecektir. Yüksek ateşi olan çocuk ve yetişkinler için de nane yağının iyileştirici etkisinden faydalanmak gerekmektedir.

Öyle ki ateşi olan kişinin alnına, boynuna ve göğsüne nane yağı ile masaj yapmak yarım saat gibi kısa bir sürede ateşin düşmesini sağlayacaktır. Ayrıca temiz ve ıslak bir beze nane yağı damlatıp ayak ve alına kompres yapmak da ateşi düşürmekte etkili olacaktır. Nane yağı saç bakımında da kullanılabilmektedir. Bir pamuk yardımıyla saç derisine sürülen nane yağı saç derisini canlandırır ve özellikle de kepek oluşumunu önler. Ancak nane yağı saç derisinde 5 dakika bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Bunun yanında sedef, egzama ve akne gibi cilt sorunlarında da nane yağının iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Nane yağının 10 tehlikeli yan etkisi

Nane Yağının Koklanarak Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Özellikle kış aylarında neredeyse tüm çocukların sinüsleri dolar ve burunları tıkanır. İşte böyle durumlarda nane yağı koklamak çok işe yaramaktadır. Ayrıca boğazı kuruyan kişiler nane yağının olduğu kabın üzerine doğru eğilip ağızdan nefes alırlarsa boğazlar yumuşar, bademcikler rahatlar ve nane yağının balgam söktürücü özelliği sayesinde soğuk algınlığı, öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Bunun yanında aşırı iştahlı olan kişiler nane yağı kokladıklarında iştahları bir süreliğine kapanır. Nane yağı nerelerde kullanılır?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler