Ana SayfaSAĞLIKGöz Alerjisini Hafife Almayın

Göz Alerjisini Hafife Almayın

Göz alerjisi oldukça sık rastlanan bir alerji türüdür. Buna rağmen göz alerjisinin semptomları çok rahatsız edici olmadığı ve buna alışkanlık kazanıldığı için hafife alınıp geçiştirilmesi maalesef sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ancak göz alerjisi şikayetiniz varsa gözlerinizin sağlığı için bununla ilgilenmek hayat kalitenizin artmasını sağlayacaktır.

Göz Alerjisi Neden Olur?

Göz alerjileri çoğunlukla havada bulunan toksinler ve polenler sebebiyle oluşur. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve göz sulanması gibi rahatsızlıklar polen kaynaklı olabilir. Diğer zamanlarda ise toz ve hayvan tüyü gibi maddeler benzer rahatsızlıklara sebep olabilir. Kontakt lens kullanan kişilerde lens ve lens solüsyonu kullanımında hijyene dikkat edilmemesi de alerji oluşumuna yol açabilir. Göz alerjisine benzeyen kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi belirtiler başka hastalıkların da belirtileri olabileceği için bu aşamada bir göz doktoruna başvurup şikayetlerinizin hangi sebepten kaynaklandığını iyice anlamakta fayda vardır.

İlgili: Mevsimsel alerjilerle ilgili 5 ev çözümü

Göz Alerjisinden Nasıl Korunabiliriz?

Göz alerjiniz tedavi edildikten sonra tekrarlanmaması için kendinizi koruyabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi göz alerjisi büyük ölçüde havada bulunan toksin ve polenlerden kaynaklanabiliyor. Bu nedenle özellikle bahar aylarında ortaya çıkan polenlerden korunmak için polen üreten ağaçların yoğun olduğu bölgelere gitmekten kaçınmanız gerekir. Aksi takdirde polenler gözün beyaz kısmında polenlere karşı oluşan reaksiyon sebebiyle gözlerinizde kaşıntı ve kızarıklık oluşması olasıdır. Bunun yanı sıra güneşle direkt teması önlemesi açısından yaz aylarında dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanmanız önemlidir. Alerji kaynaklı durumlarda genellikle doktorunuzun yazacağı damla veya hapı düzenli bir şekilde kullanarak alerjinizden kurtulabilirsiniz. Diğer zamanlarda gözlerinizde rahatsızlık hissettiğinizde gözlerinizi bol miktarda soğuk suyla çalkalayarak zararlı maddeleri gözlerinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler