Ana SayfaSAĞLIKArtrit Tedavisinde Elma Sirkesi Nasıl Kullanılmalı?

Artrit Tedavisinde Elma Sirkesi Nasıl Kullanılmalı?

Yüzden fazla tip ve artrit alt tipleri vardır. Aslında, artrit sadece eklem iltihabı anlamına gelir; çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Bununla birlikte, osteoartrit, romatoid artrit, gut ve psoriatik artrit en sık görülen eklem sorunlarından bazılarıdır.

Osteoartrit
Bu yaşa bağlı dejeneratif durum kalçalar, dizler ve eller gibi majör eklemleri etkiler. Osteoartrit, eklem yapılarının mekanik aşınması ve yıpranması, özellikle kemik uçlarını örten kıkırdaktan kaynaklanır. Çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı insanları etkilemekte hareket kaybı ve sakatlıkların başlıca nedenidir. Bu durum geri dönüşümsüz olduğu ve tek kesin tedavinin eklem replasmanı olduğundan, odak ağrıyı ve rahatsızlığı yönetmeye ve daha fazla bozulmayı azaltmaya odaklanmıştır. İşte elma sirkesi bu noktada işe yarıyor.

Osteoartrit için ACV nasıl kullanılır: Sirkenin alınması, daha da lezzetli hale getirmek için bazı balla birlikte, osteoartrit için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Düz suya veya bitkisel bir çaya 1-2 çorba kaşığı ACV ​​ekleyin ve hoşgörünüze bağlı olarak 1: 1 veya 2: 1 oranında bal ile içeceği tatlandırın. Bu ilacı kullanmanın birkaç haftasında önemli bir fark görebilirsiniz.

Romatoid artrit
Bu artrit tipi oldukça yaygındır ve eklemin eşlik ettiği eklemlerde sertlik ve etkilenen eklemlerin hareket açıklığında belirgin azalma ile karakterizedir. Yaşına bakılmaksızın herkesi etkileyebilir. Sertlik, küçük eklemleri daha sık etkiler ve sabahları daha belirgin olur. Yataktan çıktığı eklem sertliği, aslında, bu hastalıkların belirleyici özelliğidir. Bu, bir otoimmün durumun iç organları da etkileyebilir.

Romatoid artritin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak vücutta biriken serbest radikal hasar ve toksinler risk faktörleri olarak kabul edilmektedir. Mineral eksiklikleri, özellikle kalsiyum ve magnezyum eksikliği bu durumu şiddetlendirir. Geleneksel tedavi, hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaçlar veya DMARD’lar olarak anılan bazı ilaçların yanı sıra steroidal veya steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların alınmasını içerir. Bu ilaçlar eklem ve ağrının iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur, ancak özellikle uzun süreli kullanıldığında ciddi yan etkileri vardır.

Elma sirkesi, bu durumun ağrılı semptomlarının giderilmesinde çok etkili bulunmuştur. İyi bir diüretik ve müshil olan elma sirkesi, vücuttaki toksinleri yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca, bağışıklık reaksiyonlarını tetikleyen serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan antioksidan maddeler açısından da zengindir.

Elma sirkesi mineralleri kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve fosfor ve bazı vitaminleri içerir. Sirke içindeki mineral içeriği düşük olabilir, fakat önemli olan, minerallerin gıdalardan emilimini arttırmasıdır. ‘Anne’ içeren sirke, bağırsak florasına yardımcı olan mükemmel bir prebiyotiktir. Bağırsaklarda bulunan bu mikropların bağışıklık modülasyonunda ciddi rol oynadığı düşünülmektedir.

Romatoid artrit için ACV nasıl kullanılır: Günde bir veya iki kez ballı elma sirkesi içmenin yanı sıra, lokal ağrıdan kurtulmak için topikal olarak kullanabilirsiniz. Banyo suyuna 2 bardak ACV ekleyin ve yatağa gitmeden önce 30 dakika bekleyin. Bu sabah sertliğini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yağla sirke karışımı, eklem ağrılarını harici olarak kullanılabilir. 1 parça hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile 1 parça elma sirkesini karıştırın ve bu karışımla masaj yapın.

Gut
Gut, ürik asit kristalleri biriktikçe eklemlerde ağrı ve iltihabının nedenidir. Et ve deniz mahsulleri gibi protein açısından zengin besinler ve böbrekler tarafından verimsiz çıkarılmasından kaynaklanan pürinlerin parçalanması nedeniyle kandaki aşırı ürik asit, gutun ana nedenidir. Bazen uykuda, aniden ortaya çıkan, çok acı verici bir durumdur. Gut olan insanlar genellikle elma sirkesinin düzenli kullanımının bölümlerden kaçınmaya yardımcı olduğunu bildirir.

Sirkenin asetik asit içeriğinin burada ana madde olduğu düşünülmektedir. Bu gövde Alkalizes ve ürik asit nötralize olur ve iğne benzeri kristallerinin oluşmasını önler.

Gut için ACV nasıl kullanılır: Günde iki kez bir bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyun. Sirkenin doğal, filtre edilmemiş ve pastörize edilmemiş olduğundan ve ‘anne’ içerdiğinden emin olun.

İltihap bölgesinde derhal rahatlama sağlamak için, alanı elma sirkesine batırılmış bir bez ile örtün. Ayaklarınızı 4 bardak ılık suda 1 bardak sirke içeren ayak banyosunda ıslatmak da yardımcı olur.

Psoriatik artrit
Bu, aktif psoriasis veya bu bozukluğun aile öyküsü olan kişilerde en sık görülen bir artrit türüdür. Sedef hastalığı genellikle kaşıntı veya yanma hissi olan kuru, pul pul ciltler olarak görülür. Kafa derisinde meydana geldiğinde, sedef hastalığı genellikle agresif kepek şeklinde görünmektedir. Elma sirkesi kaşıntı ve yanmayı gidermek için topikal olarak kullanılmakta uzun bir geçmişe sahiptir ve bildirildiği gibi oldukça etkilidir.

Psoriasis artriti olan kişiler genellikle doğru tanı koyamazlar. Sedef hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak romatoid artrit gibi bir otoimmün durum olarak kabul edilmektedir. Doğru teşhis konulsa bile, psoriasis ya da psoriatik artrit için küratif bir tedavi yoktur, bu nedenle bu koşullar genellikle bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ile tedavi edilir. Eğer zaten sedef hastalığı varsa ve eklemlerde ağrı gelişirse, elma sirkesini düzenli olarak kullanmak iyi bir fikirdir.

Psoriatik artrit için ACV nasıl kullanılır: Elma sirkesi, beyaz sirke yerine dekapaj ve salata sosu olarak kullanarak günlük diyetinize dahil edilebilir. Diyabetiklerde ve şeker hastalarında kan şekeri kontrolü ve kilo azaltma gibi birçok sağlık yararı sunar . Diyabet ve obezite artrit için bilinen risk faktörleri olduğundan, dolaylı olarak semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Elma sirkesinin etkinliği, zencefil, sarımsak, tarçın, vişne suyu ve üzüm suyu gibi diğer doğal anti-enflamatuar gıdalarla karıştırılarak daha da artırılabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler