Ana SayfaEvDEKORASYONBoya Rulosu İzleri Nasıl Onarılır?

Boya Rulosu İzleri Nasıl Onarılır?

Püskürtücü boyaların yaygınlaşmasına rağmen, rulo kullanmak, özellikle mobilyalarla dolu tek bir odayı boyamanın en etkili yolu olmaya devam ediyor. Rulo izleri, boyama yaparken genel bir tehlikedir ve bundan kaçınmanın birçok yolu vardır. Boya kuruduktan sonra izleri fark ettiğinizde, damlamaları ve tümsekleri gidermek için genellikle hafifçe zımparalama sonra başka bir kat uygulayarak izleri ortadan kaldırabilirsiniz.

İkinci kattan sonra duvarınız rulo izleriyle doluysa, boyamadan önce duvarı temizlemeyi ve astarlamayı unutmuş olabilirsiniz veya yanlış türde boya veya yanlış karışım kullanıyorsunuzdur.

Hasır Eşyaları Boyamak İçin İpuçları

İzlere Rötuş
İzler, boya tasarrufu yapmaya çalıştığınızda ve rulonuzu gerçekte olduğundan daha fazla sıkmaya çalıştığınızda meydana gelebilir. Silindir manşonunun tüyü çok kısa olduğu için de meydana gelebilir. Her iki durumda da sonuç, boyadığınız yüzeyin bir veya daha fazla bölümünde gözle görülür bir boya eksikliğidir. Çözüm basit: İzleri daha fazla boyayla örtün.

Çoğu durumda, merdane izlerine rötuş yapmak için bir fırça kullanabilirsiniz, ancak bu bazen işe yaramayabilir, çünkü duvarda fırça izleri görülebilir. Bu durumda, rötuş yapmak için bir rulo kullanmalısınız ve rulo tercihen zaten kullanmakta olduğunuzla aynı olmalıdır. İzler, silindirin hangi yönde hareket ettiğini size söyleyecektir.

Boya Fırçaları İle Yapılacak 5 Şey

Ya Zımparalama?

Rulo izlerine rötuş yapmadan önce bir duvarı veya tavanı zımparalamak zorunda kalmak nadirdir, ancak damlalar fark ederseniz veya dokulu boya kullanıyorsanız bu gerekli olabilir. Zımparalamanız gerektiğinde, 120 veya 150 zımpara kağıdı kullanın ve hafif baskı uygulayın. Önemli olan kurumuş boyayı çıkarmak değil düzleştirmek. Yeniden boyamadan önce yüzeydeki zımpara tozunu silmeyi unutmayın.

Silindir İzlerinden Kaçınma

Bir duvara veya tavana tek kat boya uygularken yuvarlanma izlerinden kaçınmak neredeyse imkansızdır. Çoğu iş, özellikle mevcut renk ile yenisi arasında önemli bir renk farkı varsa, iki kat gerektirir. İki kat uyguladıktan sonra hala izler varsa, tekniğiniz ve ekipmanınızda yapabileceğiniz bazı değişiklikler şunlardır:

Metal Yüzeyleri Boyamadan Önce Hazırlayın

Doğru rulo kullanın

Tamamen pürüzsüz yüzeylerde kullanılması amaçlanan bir rulo kullanıyor olabilirsiniz. Duvarınız pürüzsüz görünebilir, ancak yuvarlanma izleri size öyle olmadığını söylüyor. Ruloyu değiştirin.

Daha fazla boya kullanın

Boyayı çıkarmak için silindire baskı yaptığınızı fark ettiğinizde, yeniden boyaya daldırma zamanı gelmiştir. Geri dönüp başka bir kat uygulamak zorunda kalırsanız boyayı sıkarak boyadan tasarruf edemezsiniz.

Boya Kokusu Nasıl Giderilir?

Islak kenarı yuvarlayın

Çoğu merdanenin U şeklindeki yapısının doğal bir sonucu, tutamağın yanındaki merdanenin ucunun duvara diğer ucundan daha fazla baskı yapmasıdır. Silindirin uzak ucunu önceden boyadığınız yüzeyin bir kısmında tutmak, bu basınç farkından kaynaklanan rulo izlerini en aza indirir.

Yere Damlayan Boya Nasıl Temizlenir?

Her zaman yeni ahşap, duvar ve alçıpan astarlayın

Astar, gözenekli malzemeleri kapatan ve boyanın emilmesini önleyen bir yapıştırıcıdır. Astarı atlarsanız, iki veya daha fazla kat uyguladıktan sonra bile yuvarlanma izlerinden kaçınmanın zor olduğunu göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler