Ana SayfaEvYemek Dışında Soğan Kullanmanın 6 Şaşırtıcı Yolu

Yemek Dışında Soğan Kullanmanın 6 Şaşırtıcı Yolu

Soğan, mutfakta en çok kullanılan malzemelerden biridir. Farklı lezzetlerle kolayca birleşir ve yine de yemeğinizi kendi lezzetlerini eklerler. Soğan aynı zamanda iyileştirici özellikleri ile de tanınırlar. İyi bir biyotin kaynağıdır ve manganez, bakır, C vitamini, potasyum ve folat gibi diğer temel mikro besinleri de içerir. İşte size kimsenin size söylemediği soğanları kullanmanın altı şaşırtıcı yolu.

1. Saç uzaması için
Soğan suyu, saç dökülmesine karşı savaşmak ve saç büyümesini arttırmak için en iyi ilaçlardan biridir. Soğan, dokulardaki kollajen üretimini artıran ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olan kükürt içerir. Saç dökülmesine de sık sık kırılmaya neden olan ve saç tellerinizi kırılgan yapan yüksek kükürt proteinlerinin bulunmaması neden olur.  Soğan suyuyla yapabileceğiniz tedaviler

2. Böcekleri kaçırır ve ısırıkları yatıştırır
Soğan suyunu vücudunuza sürerseniz böcekler yanınıza yaklaşmayacaktır. Sadece bu değil, soğan suyu da böcek ısırığının neden olduğu ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olabilir. Soğan dilimleri, ağrıyı hafifletmek ve şişmeyi önlemek için arı sokmalarına sık sık sürülür.

3. Paslı bıçakları temizler
Mutfakta çok sayıda paslı bıçak var mı? İşte onları nasıl temizleyebileceğinizi düşünüyorsanız bir soğanı dilimleyin ve bıçağın her yerine sürün. Pas, hidrojen iyonlarından oluşur ve soğan, pas gidermek ve bıçaklarınızın tekrar parlamasını sağlamak için bu hidrojen iyonlarıyla reaksiyona giren, sülfanilik asit adı verilen bir kimyasal içerir. Soğan ve sarımsak kabuklarının faydalarını biliyor musunuz?

4. Ekstra lezzet için soğan kabukları
Soğan kabukları atmayın. Bunlar, flavonoidler, kuersetin ve fenolik bileşikler gibi lif ve antioksidanlar bakımından zengindir. Soğan kabuğunu beş-yedi dakika suda bekletin ve ardından bu suyu çorba ve güveçlerinizde kullanın. Yemeğiniz çok lezzetli olacaktır.

5. Metal yüzeyleri ve kapları temizleyin
soğan suyu ile suyu eşit miktarda karıştırın. Yumuşak ve temiz bir bezi bu karışıma batırın ve metal yüzeylerin üzerine hafifçe sürün. Kapları ılık suyla yıkayın, pırıl pırıl metalleri geri kazanın. Ocakları ve ızgaraları da temizlemek için aynı işlemi kullanabilirsiniz. Soğan kabuğunu değerlendireceğiniz 7 yer

6. Boğaz ağrısı için
Kuru veya ağrılı bir boğazı tedavi etmek için bir miktar soğan çayı yudumlayın. Bunu, bazı soğan kabuklarını suya batırarak yapabilirsiniz (1 su bardağı su, 1/2 soğan kabuğu gerektirir). Kaynamaya bırakın, soğan kabuğunu çıkarın ve sonra rahatlamak için içmeye başlayın. Soğan kabukları soğuk algınlığı, grip ve öksürük ile mücadele etmek için doğal besinler içerir.

7. Kötü kokuları emdirin
Soğan, keskin kokuları ile bilinirken, kötü kokuların emilmesine de yardımcı olabilirler. Özellikle yanmış gıdalardan oluşan güçlü kokuları almak için ocağın yanına kesilmiş soğan koymanız önerilir. Soğan reçeli tarifi

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler