Ana SayfaSAĞLIKKavunun 9 Şaşırtıcı Sağlık Faydası

Kavunun 9 Şaşırtıcı Sağlık Faydası

Kavun yaz aylarında vazgeçilmez meyvelerinden biridir. En büyük çekiciliği lezzeti olsa da tatlı özsuyu besleyicidir ve birçok sağlık faydası vardır.

Kavunun şaşırtıcı 9 faydası var.

1. Besinlerdeki Zengin
Kavun farklı besin profilinin, tartışmasız en değerli varlığıdır.

1 bardak kavun (177 gram) porsiyonu şunlar var

Kalori: 64
Karbonhidrat: 16 gram
Lif: 1,4 gram
Protein: 1 gram
Yağ: 0 gram
C vitamini: günlük referans alımının% 53’ü (RDI)
B6 Vitamini: RDI’nin% 8’i
Folat: RDI’nın % 8’i
K Vitamini: RDI’nın% 6’sı
Potasyum: RDI’nin% 12’si
Magnezyum: RDI’nın% 4’ü

Ek olarak, bal özü meyvesi ve tohumları ayrıca beta-karoten (A vitamini), fitoen, kersetin ve kafeik asit (antioksidan) içeren güçlü antioksidan kapasiteye sahip bileşikler içerir. Kavun nasıl seçilir?

2. Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir
Genel olarak, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yüksek kan basıncı ve kalp hastalığı riskini azaltır. Tatlı kavun düşük sodyumlu ve potasyum bakımından zengin bir meyve olduğundan, sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir.

3. Kemik Sağlığına Çok Önemli Besinler İçerir
Kavun, folat, K vitamini ve magnezyum gibi güçlü kemiklerin onarımı ve bakımı için hayati önem taşıyan birkaç besin içerir.

Folat , yüksek seviyeleri zamanla azalmış kemik mineral yoğunluğuna bağlanmış olan homosistein yıkımı için gereklidir.

Günlük magnezyum ihtiyacınızın yaklaşık% 4’ünü bir porsiyon kavun ile karşılayabilirsiniz. Ağaç kavunu reçeli tarifi

4. Kan Şekeri Kontrolünü Artırabilir
Bazı araştırmalar, tatlı kavun gibi meyvelerin düzenli olarak sağlıklı kan şekeri seviyelerini artırabileceğini göstermektedir .

Tatlı kavun, kan şekerinizi geçici olarak yükselten karbonhidrat içermesine rağmen, zaman içinde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine yardımcı olabilecek lif ve diğer besinleri de sağlar.

5. Elektrolitler ve Su Zenginliği
Hidrasyon düşündüğünüzde, muhtemelen akla gelen ilk şey sudur. Bununla birlikte, etkili ve doğru bir şekilde hidrate olmak için, vücudunuzun bundan daha fazlasına ihtiyacı vardır – elektrolitlere de ihtiyacı vardır.

Tatlı kavun yaklaşık % 90 sudur ve potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum gibi elektrolitler içerir. Kavun Nasıl Olgunlaştırılır?

6. Sağlıklı Cildi Destekleyebilir
Kavun yemek, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle sağlıklı cildi destekleyebilir. Cildinizin dokusunun onarılması ve korunması için hayati bir yapısal protein olan kollajenin uygun şekilde üretilmesi için yeterli C vitamini alımı zorunludur. Kavun mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

7. Bağışıklık Sisteminizi Artırabilir
İnsan bağışıklık sistemi karmaşıktır ve düzgün çalışması için çok çeşitli besinler gerektirir – C vitamini kritik bir bileşendir. Araştırmalar, yeterli miktarda D vitamini alımının, zatürree ve soğuk algınlığı gibi çeşitli solunum yolu ve sistemik enfeksiyonları hem önleyebileceğini hem de tedavi edebileceğini göstermektedir.

8. Doğru Sindirimi Teşvik Edebilir
Kavun, sindirim sağlığını iyileştirmek için iyi bilinen bir besin maddesi olan lif içerir. Yeterli diyet lifi alımı kan şekeri tepkisini yavaşlatır ve bağırsak düzenini ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekler. Kahvaltı İçin En İyi Meyveler

9. Göz Sağlığını Destekler
Kavun iki güçlü antioksidan içerir: lutein ve zeaksantin. Araştırmalar, düzenli olarak kavun gibi bu antioksidanları içeren yiyecekleri yemenin hayatınız boyunca uygun göz fonksiyonlarını destekleyebileceğini göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler