Ana SayfaSAĞLIKHimalaya Tuzu mu, Deniz Tuzu mu?

Himalaya Tuzu mu, Deniz Tuzu mu?

Son yıllarda sağlık açısından normal sofra tuzunun dışında farklı tuzlara yönelimde artış yaşanıyor. Bu tuzlar arasında en popüler olanlar Himalaya ve deniz tuzu. Himalaya tuzu mu yoksa deniz tuzu mu tercih edilmeli konusunda kararsızsanız, birini seçmeden önce bunları bilmenizde yarar olabilir.

Himalaya tuzu ve deniz tuzu belirli özellikleri paylaşsa da, aralarında önemli farklar vardır.

Kaynak
Pakistan’ın Pencap bölgesi ve çevresinden çıkarılan Himalaya tuzu, yaklaşık dört milyar yıl önce tuzlu bir okyanustan kalanlardır. 80’in üzerinde mineral ve element içerir. Himalaya tuzu hakkında bilmeniz gerekenler

Deniz tuzu, Himalaya tuzu veya sofra tuzu gibi mineral birikintilerinden elde edilmez, doğrudan deniz suyundan çıkarılır.

Renk
Himalaya tuzu, esas olarak zengin demir konsantrasyonu ile etkilenen kaya cevherinin rengine bağlı olarak pembe renktedir. Bu yüzden genellikle Himalaya pembe tuzu olarak anılır. Deniz tuzu hakkında bilmeniz gerekenler

Yeşil ve kırmızıdan donuk griye kadar deniz tuzu birçok farklı tonda olabilir. Dünyanın her yerinden deniz suyundan alınabileceğinden, farklı mineral bileşimleri deniz tuzunun rengini ve tadını değiştirebilir.

Kimyasal bileşim
Himalaya tuzunun kimyasal bileşimi, esas olarak sodyum klorürden oluşur, bu nedenle kimya perspektifinden sofra tuzu ve deniz tuzuna oldukça benzer. Himalaya tuzunun hayatınızda yapacağı 10 değişiklik

Her iki tuz da doğal tuzlardır ve çevre kirliliği nedeniyle yüksek düzeyde kurşun ve bakır gibi mineral içerebilirler.

Lezzet
Tuzluluk açısından, Himalaya ve deniz tuzu arasında çok fazla fark yoktur. Her iki tuz da mineral içeriğinden dolayı sofra tuzundan daha temiz bir tada sahiptir.

Doku
Deniz tuzu, doğal bir neme sahiptir ve Himalaya tuzu ile karşılaştırıldığında daha yumuşak bir dokuya sahiptir. Gıdalarda kullanıldığında Himalaya tuzundan daha kolay çözünür. Farklı tuzların özelliklerini biliyor musunuz?

Hangisi sizin için daha iyi?
Himalaya tuzu ile deniz tuzunun sağlık yararlarına bir bakalım:

İşleme: Himalaya tuzu, gıdalara güvenli bir şekilde eklenmeden önce, işlenmesi ve saflaştırılması gerekir, bu noktada normal tuzla aynı şekilde kullanılabilir.

Deniz tuzu, güneşin ısısından dolayı deniz suyunun buharlaşmasıyla üretilen tuzdur. Üretimde daha az işlem süresi vardır.

Mineraller: Himalaya tuzu demir oksit ve diğer iz mineralleri içerir. Deniz tuzu da potasyum, demir ve çinko gibi bazı minerallere sahiptir. Deniz tuzu sabunu nasıl yapılır?

Tuz lambaları: Himalaya tuz banyolarının ve tuz lambalarının sağlığa yardımcı olabileceğini iddia ediliyor. Ancak, bu iddiaları doğrulamak için çok az araştırma var.

Bu doğal tuzların her ikisi de, iyotlu sofra tuzunun aksine çok az miktarda iyot içerirler.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler