Ana SayfaGÜZELLİKSaç Neden Uzamaz?

Saç Neden Uzamaz?

Uzun, parlak ve sağlıklı saçlar hiç şüphesiz birçok kadının hayallerini süslüyor. Ancak uzun saç, birçok kadın için sadece uzaması beklenerek sahip olunacak bir şey değil. Saçlarınızı kestirmeseniz de, farklı etkenler nedeniyle saçlarınız kuruyup yıpranıyor ve uzaması duruyor. Saç uzatmak için denediğiniz onlarca yöntem ise bazen sonuç vermeyebiliyor. Peki bele kadar uzanan, parlak ve sağlıklı saçların sırrı nedir? Saçınızı mümkün olan en iyi şekilde uzatabilmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

Kimyasal İşlemlerden Uzak Durun

Saçı çok fazla düzleştirme, kimyasal işlem uygulama, rengini açma gibi işlemlerin saçın yapısına ne kadar zarar verdiğini bilmeyen yoktur. Bu durumlar karşısında yıpranan saç yine de uzar, ancak yeterli uzunluğa erişemeden ya dökülür ya da uçları kırılır. Saç uzaması için keten tohumu kullanımı

Kendinize şu soruları sorun:

  • Saçınıza kimyasal düzleştirme işlemi uyguladınız mı?
  • Saçınızı evde ya da kuaförde sık sık düzleştiriyor musunuz?
  • Saçınızın doğal renginden en az 2 ton açık renge saçınızı hiç boyattınız mı?

Eğer bu 3 sorudan en az birine evet cevabını verdiyseniz, saçınız çok fazla işlem görmüş demektir. kuaförde yapılan saç işlemleri de pek masum olmasa da, saçınıza bir profesyonelin uygulayacağı kimyasal işlem, sizin evde kendi imkanlarınızla uyguladığınız yöntemlerden daha az zarar verebilir.

Çok Fazla Kestirmeyin

Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi, saç kestirmenin de fazlası aslında iyi değil. Siz her ne kadar iyi niyetle çok sık saç kestiriyorsanız da, aslında saçınızın uzamasını engelliyorsunuz. Birçok kadın, makasları çok seven kuaförlerin gazabına uğrayıp, evde saçlarının uçlarından kendisi alıyor. Ancak sağlıklı saçları aslında çok da fazla kestirmeye gerek yok. Eğer saçınızın gerçekten uzadığını görmek istiyorsanız, uzadığından daha fazla kestirmeyin. Saç uzaması için en iyi 9 esansiyel yağ

Bakım Yapın

Eğer saçlarınıza bakım yapmazsanız, kuru ve elektrikli saçlar kaçınılmazdır. Sadece yıpranmış saçların bakıma ihtiyacı vardır diye düşünmeyin. Çevresel faktörlerden de saçınızı korumak için düzenli olarak bakım yapmanız gerekir.

  • Haftada en az bir kez saçınıza gerektiği gibi nemlendirici uygulamıyorsanız
  • Ayda en az bir kez yoğun bakım maskesi yapmıyorsanız
  • Her şampuanlamadan sonra krem sürmüyorsanız
  • Şampuanladıktan sonra durulanmayan bir koruyucu bakım kremi uygulamıyorsanız, saçınızın uzamasını engelliyor olabilirsiniz.

Protein Eksikliğini Giderin

Saçın sağlıklı olması için nem dengesiyle birlikte protein dengesi de önemlidir. Saçınız ne kadar fazla kimyasal işleme maruz kalıyorsa, protein ihtiyacı da o kadar artar. Özellikle saçınıza düzleştirme gibi yüksek ısı gerektiren işlemler uyguladıysanız, saçlarınız incelerek zayıflayacaktır ve elastikiyetini kaybedecektir. Protein ise saçınızın eski formuna kavuşmasına yardımcı olur. Saçın daha hızlı uzaması için karbonat şampuanı

Saçınızı Fazla Germeyin

Gererek yapılan saç modelleri, saça ciddi hasarlar verebilir. Hatta bazı durumlarda saç köklerinin tamamen ölmesine neden olabilir. Eğer saçınız seyrekse, bu zararı tersine döndürmek imkansız da olabilir. Çok sıkı örgüler, gergin topuzlar veya at kuyruk modellerinden vazgeçmeniz gerekir. Bunun için önce bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bu tarz modeller dağınık saçlara göre çok daha güzel duruyor olabilir, ancak unutmayın, en güzel görünen saç, her zaman sağlıklı saçtır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler