Ana SayfaHAYATYemekleri Buzdolabına Koymadan Soğutmak Gerekli mi?

Yemekleri Buzdolabına Koymadan Soğutmak Gerekli mi?

Fazla kalan yemeklerinizi hala sıcakken buzdolabına koyabilir misiniz? Yoksa, iyice soğumasını bekleyip ondan sonra mı buzdolabına koymak gerekir? Bir başka soru da buzdolabının sıcaklığının ne kadar olması gerektiğidir. İşte tüm bu soruların yanıtları…

Alışılagelmiş alışkanlık, yemekleri buzdolabına koymadan önce iyice soğumasını beklemek ardından buzdolabına koyarak saklamaktır. Uzmanlar ise bu düşüncenin tamamen efsane olduğunu söylüyor. Çünkü, yemekleri soğuması için açıkta beklettiğiniz süre içinde bakteriler üremeye başlar. Buzdolabında saklanmaması gereken meyveler

Yiyecek oda sıcaklığına düştüğünde ve bu süre iki saati geçtiğinde bakteriler gelişmeye ve büyümeye başlar. Bu yüzden yemeğinizi tamamen buzdolabının dışında soğumaya bırakmanız, buzdolabına bir sürü bakteri koyma riskini artırır. Kalan yemeklerinizi iki saati geçmeden buzdolabına koymak en iyisidir. Yumurtaları neden buzdolabı kapağına koymamalısınız?

Buzdolabı sıcaklığı ne kadar olmalı?
Buzdolabınızın doğru sıcaklıkta çalıştığından emin olmanız da önemlidir. Buzdolabınız için optimum sıcaklık 0 ile 4 santigrat derece arasındadır. Mantarlar ve bakteriler bu sıcaklıklarda yetişme şansına sahip değildir. Elektrik gidince buzdolabındaki yiyeceklerin bozulması nasıl engellenir?

Araştırmalar, birçok insanın buzdolabının sıcaklığından bile haberdar olmadığını ve bazı buzdolaplarının 11 santigrat derece kadar sıcak olduğunu göstermiştir. Gıda zehirlenmesi bakterisi olan Listeria, yaklaşık 5 santigrat derece sıcaklıkta oluşur, bu nedenle 11 derece çok yüksektir. Et buzdolabında ne kadar süre saklanabilir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler