Ana SayfaEvHalı ve Kilimlerin Saklanması ve Bakımı

Halı ve Kilimlerin Saklanması ve Bakımı

Halı ve kilimler evimizin vazgeçilmez aksesuarları hatta ihtiyaçlarından biridir. Halısız bir ev çıplak gibidir. Ancak havaların ısınmasıyla birlikte halı ve kilimlere bakım yapmak, kışa kadar kaldırmak gerekebilir. Eğer siz de yazın halı ve kilimleri kaldırmak istiyorsanız, bu yazımızı okuyun. Halıdan kan lekesi nasıl çıkar?

Size el dokuması halı ve kilimlerinizin nasıl kullanılması, saklanması ve yıkanması gerektiği yönünde bazı bilgiler vermek istiyoruz.

 1. Halı ve kiliminizi sadece elektrikli süpürge ile haftada bir kez hafifçe süpürünüz.
 2. Halı ve kiliminizi nem ve rutubetten koruyunuz .
 3. Renklerinin solmaması için doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasını sağlayın.
 4. Halınızdan çıkmış olan ilmikler var ise halı yüzeyinden kesiniz , ilmikleri asla çekmeyiniz.
 5. Halı ve kilimin üzerinde bulunan ağır eşyaların yerlerini zaman zaman değiştiriniz, eşya izlerini yok etmek için yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalayınız.
 6. Evinizi su basar, halı ve kilimlerini su içinde kalırsa, kesinlikle kendiliğinde kuruması için beklemeyin.
 7. Halı ve kilimlerinizin yıkanması gerekiyorsa, kesinlikle siz yapmayın. Uzman kişilerin veya halı fabrikalarına bu işi yaptırın. Ev yapımı halı deterjanı tarifi

Halı ve Kilimleri nasıl Saklamalısınız?

 1. Halı ve kilimleri bir sure için kullanmayacaksanız, kesinlikle katlayarak kaldırmayın. Halınızı her zaman rulo yaparak kaldırın.
 1. Halı ve kilimlerinizi hav yatım yönünde rulo yapmaya özen gösterin.
 1. Kullanmadığınız yün halı ve kilimler kısa sürede güve yapacaktır. Bunu engellemek için içine kesinlikle naftalin koyun. En az iki ayda bir halı ve kilimlerinizi havalandırın ve naftalinleri yenileyin. Halınızı yıkamadan nasıl temizlersiniz?

Halı yıkaması nasıl yapılmalı?

 1. Halı ve kiliminizi elinizde yıkayınız yada yıkatmak üzere profesyonel kişilere verin.
 2. Halı ve kiliminizi yıkarken çamaşır suyu , deterjan, sirke vb. malzemeleri kesinlikle kullanmayın . Yıkama suyu soğuk olmalı ve doğal sabun veya bebek şampuanı kullanın.
 3. Halı ve kiliminizi sertçe bastırarak, çitileyerek veya ovarak yıkamayın .saçakların temizlenmesi için bile olsa, çamaşır suyu, deterjan veya sirke kullanmayın.
 4. Halı ve kiliminizi yıkadıktan sonra gölgede kurutunuz , nemli kalmamasına özen gösterin. Halılarınız derinlemesine nasıl temizlenir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler