Ana SayfaEvBAHÇEMucize Bitki: Hibiskus (Hatmi Çiceği)

Mucize Bitki: Hibiskus (Hatmi Çiceği)

Hibiskus dünyanın birçok yerinde yetişebilen, hem uyumlu hem de çok çeşitli bir bitki. Hibikus ülkemizde güle benzetilen çiçeklerin başında geliyor; bamya çiçeği, gülhatmi, Mekke çiçeği, kerkede, Jamaika gülü gibi farklı isimlerle de anılıyor.

İçeriğinde bolca C vitamini bulunduğu bilinen hibiskus bitkisi, aynı zamanda magnezyum ve demir başta olmak üzere birçok mineral bakımından da oldukça zengin.

Hibiskus faydaları nelerdir?

Hibiskus, kan basıncının dengelenmesini sağlıyor, özellikle yüksek kan basıncının, yani yüksek tansiyonun önüne geçiyor.
Bu özelliğiyle kötü kolesterole meydan okuyor, yükselen kolesterolün dengelenmesini sağlıyor.
Kan basıncını dengelemesi sayesinde uzun vadede oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçiyor, kalp sağlığımızı koruyor.
İçindeki bolca C vitamini sayesinde güçlü antioksidan özellikler gösteriyor, kış hastalıklarına karşı vücudumuzu koruyor.
Var olan öksürük, burun akıntısı gibi hastalık belirtilerinin ve grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların hızla iyileşmesini sağlıyor.
Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde akciğer ve mide kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı vücudumuzu koruyor.
Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor. Hazımsızlık, gaz sancısı gibi problemlerin hızla çözülmesini sağlıyor.
Bağırsakların da sağlıkla çalışmasına destek veren hibiskus, bu sayede kabızlık probleminin de hızla çözülmesine yardımcı oluyor.
Vücutta, özellikle iç organlarda oluşabilecek aşırı yağlanmanın önüne geçiyor.
Çay olarak tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor.
Mantar oluşumunu engellediği de bilinen faydaları arasında yer alıyor. Antibakteriyel özellikleri sayesinde cildimizi bu zararlı oluşumlardan koruyor.
Antioksidan özelliklerinin beynin sağlıkla çalışmaya devam etmesine de destek olduğu biliniyor, özellikle hafızayı güçlendiriyor.
Bu özelliği sayesinde motivasyonu artırma konusunda da oldukça etkili olduğu biliniyor.

Hibiskus nasıl kullanılır?

Hibiskus taze olarak kullanılacaksa genel olarak salatalarda ve birçok sebze yemeğinde kullanılabiliyor. Ama tazesini bulmak pek kolay olmadığından kurutulmuş haline aktarlardan ulaşmak çok daha kullanılan yöntemlerden biri sayılıyor. İsterseniz kek gibi hamur işlerinin içinde, dilersek de reçel, sos, şerbet yapımında değerlendirin. Hibiskus ülkemizde en çok çay şeklinde tüketilen bitkilerden biri. Bunun için bilmeniz gerekense sadece hibiskus çayını nasıl demlemeniz gerektiği.

Hibiskus çayı nasıl demlenir?
Malzemeler:

1 tutam kurutulmuş hibiskus çiçeği
1 su bardağı su
* Malzeme miktarını kişi sayısına göre aynı oranda artırabilirsiniz.

Hibiskus çayı nasıl yapılır: Suyu kaynatıp bir kenara alın, ardından içine kurutulmuş hibiskusları ilave edip bu şekilde 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süzüp afiyetle için.

Not: Doğadaki birçok bitkinin olduğu gibi hibiskusun da zararları var. Zararlı olabileceği grupların başında hamilelik dönemlerindeki kadınlar geliyor. Düşük riski oluşturma ihtimali olduğundan hamilelik döneminde tüketilmesi asla önerilmiyor.

Bunun yanı sıra, emziren annelerin de mutlaka doktorlarına danışmaları, doktor onayı olmadığı sürece asla tüketmemeleri gerekiyor.

Hibiskus, doz aşımında zehirleyici etkiler oluşturabileceğinden günde 1 bardaktan fazla hibiskus çayı içmemek, hibiskusu yemeklerde kullanacaksak tariflerde verilen miktarları asla aşmamak da büyük önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
464TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler