Ana SayfaSAĞLIKKarpuz Yemenin Sağlığa 9 Önemli Faydası

Karpuz Yemenin Sağlığa 9 Önemli Faydası

Karpuz, lezzetli ve ferahlatıcı bir meyvedir. Bardak başına sadece 46 kalori içerir, ancak C vitamini, A vitamini ve birçok sağlıklı bitki bileşiğinde yüksektir.

İşte karpuz yemenin en önemli 9 sağlık faydası.

1. Su Almanıza Yardımcı Olur

Su içmek vücudunuzu nemli tutmanın önemli bir yoludur. Bununla birlikte, yüksek su içeriğine sahip yiyecekler yemek de yardımcı olabilir. Karpuz %92 sudur. Yüksek su içeriği tok hissetmenizi sağlar. Karpuz Kabuğundan Reçel Tarifi

2. Besin Maddeleri ve Faydalı Bitki Bileşikleri İçerir

Meyveler söz konusu olduğunda, karpuz kalorisi en düşük olanlardan biridir – bardak başına sadece 46 kalori (154 gram). Bu, çilek gibi düşük şekerli meyvelerden bile daha düşüktür.

Bir bardak (154 gram) karpuz , aşağıdaki vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere birçok başka besin içerir :

C Vitamini
A Vitamini
Potasyum
Magnezyum
B1, B5 ve B6 Vitaminleri:
Karpuz ayrıca beta-karoten ve likopen de dahil olmak üzere karotenoidlerde yüksektir. Ayrıca, önemli bir amino asit olan sitrülin içerir.

3. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Bileşikler İçerir

Araştırmacılar, kanser önleyici etkileri için karpuzdaki likopen ve diğer bireysel bitki bileşiklerini incelediler. Likopen alımı bazı kanser türleri için daha düşük bir riskle ilişkilendirilse de, çalışma sonuçları net değildir. Şimdiye kadarki en güçlü bağlantı, likopen ve sindirim sistemi kanserleri arasında görünüyor. Taze Karpuz Nasıl Dondurulur

Hücre bölünmesinde rol oynayan bir protein olan insülin benzeri büyüme faktörünü (IGF) düşürerek kanser riskini azalttığı görülüyor. Yüksek IGF seviyeleri kanserle bağlantılıdır.

4. Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Karpuzdaki çeşitli besinlerin kalp sağlığı için belirli faydaları vardır. Çalışmalar, likopenin kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Kolesterolün oksidatif hasarını önlemeye de yardımcı olabilir.

5. Enflamasyonu ve Oksidatif Stresi Azaltabilir

Karpuz, iltihap önleyici antioksidanlar likopen ve C vitamini bakımından zengin olduğu için iltihaplanmayı ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olabilir.
Bir antioksidan olarak likopen beyin sağlığına da fayda sağlayabilir.

6. Sarı Nokta Hastalığını Önleyebilir

Likopen, gözün oksidatif hasara ve iltihaplanmaya karşı korunmasına yardımcı olduğu çeşitli bölümlerinde bulunur. Karpuzlu Karamel Sos Nasıl Yapılır?

Ayrıca yaşa bağlı sarı nokta hastalığını önleyebilir. Bu, yaşlı erişkinlerde körlüğe neden olabilen yaygın bir göz sorunudur.

7. Kas Ağrısını Gidermeye Yardımcı Olabilir
Karpuzdaki bir amino asit olan sitrülin, kas ağrısını azaltabilir.

8. Cilt ve Saç İçin İyidir

Karpuzdaki iki vitamin – A ve C – cilt ve saç sağlığı için önemlidir. C vitamini, vücudunuzun cildinizi esnek ve saçınızı güçlü tutan bir protein olan kolajen yapmasına yardımcı olur.

A vitamini, cilt hücrelerinin oluşmasına ve onarılmasına yardımcı olduğu için sağlıklı ciltler için de önemlidir. Yeterli A vitamini olmadan cildiniz kuru ve pul pul görünebilir. Karpuz Çekirdeği Yağının Faydaları

9. Sindirimi İyileştirebilir

Karpuz bol su ve az miktarda lif içerir – her ikisi de sağlıklı sindirim için önemlidir.

Lif, dışkınız için hacim sağlayabilirken su, sindirim sisteminizin verimli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur.

Karpuz da dahil olmak üzere su ve lif bakımından zengin meyve ve sebzeler yemek, normal bağırsak hareketlerini desteklemek için çok yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler