Ana SayfaSAĞLIKEGZERSİZVişne Suyunun Faydaları

Vişne Suyunun Faydaları

Vişne suyu sadece canlandırıcı bir lezzet değil, aynı zamanda önemli sağlık yararları sağlar. 1 fincan porsiyon başına yaklaşık 120 kalori ile potasyum ve demir gibi besinler açısından zengindir.

Vişne suyunun birçok farklı çeşidi vardır. Tatlandırıcı eklenmemiş yüzde 100 vişne suyu kullanılan meyve suları arayın.

Meyve suyu üretmek için kullanılan farklı vişne türü vardır. Tart vişne suyunun tadı ekşidir ve tadı daha tatlı olan ve daha az antosiyanin içeren vişne suyuna kıyasla daha yüksek miktarda antosiyanin sağlar. Antosiyaninler vücutta anti-inflamatuar süreçleri teşvik eder. Her ikisi de harika, besleyici seçeneklerdir. Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?

İşte vişne suyunun faydaları

1. Antrenman sonrası toparlanmaya yardımcı olur
Vişne suyu egzersiz sonrası toparlanmaya yardımcı olur. Vücutta elektriksel uyarılar ileten potasyum açısından zengindir.

Bu mineral ayrıca kan basıncını, hidrasyonu, kas iyileşmesini, sinir uyarılarını, sindirimi , kalp atış hızını ve pH dengesini korumaya yardımcı olur . Vişne, günlük önerilen değerinizin neredeyse yüzde 10’u olan fincan başına yaklaşık 330 miligram (mg) potasyum içerir.

2. İltihap ve artrit ağrısıyla savaşır

Araştırmalar, vişne suyundaki antioksidanların osteoartritten (OA) kaynaklanan ağrı ve iltihabı azaltabileceğini gösteriyor . Donmuş Vişne Nerelerde Kullanılır?

3. Şişmeyi azaltır

İnsanlar şişlikten dolayı ağrı hissettiklerinde, genellikle nonsteroid antiinflamatuar ilaçlara (NSAID’ler) yönelirler. Bununla birlikte, bu ilaçların etkileri, özellikle bunları çok sık aldığınızda veya alerjiniz varsa zararlı olabilir. Araştırmalar vişne suyunun şişmelerde etkili olduğunu ortaya koydu.

4. Bağışıklığı Artırır

Tüm meyve ve sebzeler gibi, Vişne de güçlü bir antioksidan ve antiviral etki sağlar. Vişne suyundaki bir tür antioksidan olan flavonoidler, bitkiler tarafından enfeksiyonla savaşmak için yapılır. Araştırmalar, bu kimyasalların bağışıklık sistemi işlevi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini gösteriyor . Gut Hastalığının Tedavisi İçin Doğal İçecek

5. Metabolizmayı düzenler ve yağlarla savaşır

Hayvanlarda, vişnelerin vücudunuzun metabolizmasını ve karın yağını kaybetme yeteneğinizi ayarlamaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bir çalışma, Vişnenin kırmızı renginden sorumlu bir tür flavonoid olan antosiyaninlerin obezite gelişimine karşı etki ettiğini gösterdi.

6. Uyumanıza yardımcı olur

2010 yılında yapılan küçük bir araştırmaya göre, vişne suyunun anti-inflamatuar özellikleri, uyku düzenleyici melatonin ile birleştiğinde daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Sonuçlar, vişne suyunun yaşlı yetişkinlerde kediotu veya melatonin gibi uykusuzluk ilaçları ile benzer etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

7. Kanser büyümesini engeller
2003 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, kolon tümörleri için en yaygın önleyici anti-inflamatuar tedavi olan NSAID sulindac’a karşı vişne suyu kullandılar. Bir hayvan çalışması olmasına rağmen, kiraz suyunun – NSAID’den farklı olarak – kanser hücrelerinin büyümesini azalttığı dikkate değerdir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler