Ana SayfaEvKitapların Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Kitapların Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Her ne kadar ülkemizde kitap okuma alışkanlığı henüz yerleşmese de, çoğumuzun evinde okunmayı bekleyen onlarca kitap bulunmaktadır. Bu değerli hazinelerin zarar görmeden, saklanabilmesi için değişik yöntemler bulunmaktadır. Ahşaptan yapılan kitaplarda, bir süre sonra böceklenme oluşabilir. Her ailenin evinde bulunan bazı doğal ürünler kitapları; küflere böceklere ve sararmaya karşı koruyacaktır. Yılda bir defa yapılan kapsamlı temizlikten sonra, kitap aralarına serpilen bu toz ürünler silkelenip yenilenmelidir. Böylece, kitaplığımızdaki kitaplar uzun yıllar ilk basıldığı günkü gibi yeni ve temiz saklanabilir.

Defne Yaprağı Kullanılarak Kitapların Böceklenmesini Önlemek

Bakliyatların böceklenmesini önlemek amacı ile kullanılan defneyaprağı, kitapların böceklenmesini de önlemektedir. Uzun süre kitaplık raflarında bekleyen kitapların yapraklarının arasına birkaç adet defneyaprağı yerleştirilir. Kitap yapraklarının arasındaki defneyaprağının kokusu, böcek oluşumunu önleyecektir. Unun böceklenmesi nasıl önlenir?

Karbonat İle Kitapların Böceklenmesini Önlemek

Kitaplık raflarına serpilen veya kitap yapraklarının arasına dökülen bir tutam karbonat da kitapların böceklenmesini önleyecektir. Her türlü hijyende işe yarayan karbonatın kokusu, böcek oluşumunu önler. Kokusuz ve tamamen doğal bir ürün olduğu için çocuklu evlerde de güvenle kullanılabilir.

Naftalin Kullanarak Böcek Oluşumunu Önlemek

Sandıkta bekleyen kumaş ve halıların böceklenmesini ve sararmasını önlemek amacı ile kullanılan naftalin, uzun süre bekleyen kitapların da böceklenmesini önler. Kitaplığın birkaç yerine naftalin serperek veya bir kâseye konulan naftalin, kitaplığa yerleştirilerek böceklerin önüne geçilebilir. Naftalinin ağır kokusu böcekleri uzaklaştıracaktır. Kitap yapraklarının zamanla sararmasını da önler. Baklagillerin böceklenmemesi için ne yapılması gerekir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler