Ana SayfaEvKurutucuya Konulmaması Gereken Giysiler

Kurutucuya Konulmaması Gereken Giysiler

Kurutma makinesine koyarsanız zarar görecek veya bozulacak giysiler vardır. Çamaşır kurutma makinelerinin yüksek sıcaklıkları ve yuvarlanma hareketi, bazı hassas kumaşların lifleri için çok hırpalayıcı olabilir. Bu tür giysileri korumak için havada kuruması için dışarıya asabilir veya şekillerini korumak ve kurutmak için düz bir yüzeye koyabilirsiniz.

Kazak

Çamaşır kurutma makinesinde, kazaklar çekme, esneme, boncuklanma ve çözülmeye karşı hassastır. Kazağınızın üzerindeki bakım etiketini okumanız çok önemlidir, ancak kazaklar genellikle kurutucuya konulmaz. Akrilik lifler ısıtıldığında esner, angora ve pamuk büzülürken, yün ve ipek kurutucu tambur tarafından çalkalandığında çözülmeye eğilimlidir. Her tür kazak yıkanıp kurutulduğunda şeklini kaybedebilir, bu nedenle kazakların bir havlu üzerine düz bir şekilde serilmesi ve kuruması için yeniden şekillendirilmesi tavsiye edilir. Kazaklarınızı kesinlikle bir makinede kurutmanız gerekiyorsa, kısmen kurutmak için düşük ısı veya hav ayarı kullanın ve düz bir yüzeyde hava kurumasını bitirmelerini sağlayın. Kazaklarınızı Kurtarmak İçin 10 İlginç Yöntem

Sütyen

Sütyen her zaman elde yıkanmalı ve havada kurutulmalıdır. Çamaşır makineleri bükülmelerine, ipliklerin çözülmesine veya şekillerini kaybetmelerine neden olabilir. Birçok sütyen, kurutucuda tekrar tekrar yuvarlanarak yırtılabilen veya çözülebilen son derece hassas kumaşlardan yapılır. Pamuklu sütyenler, daha az hassas bir kumaştan yapılmış olmalarına rağmen, makine kurutucusunda çekme eğilimi gösterirler. Balenli sütyenler, kurutucudaki hareket tellerin bükülmesine neden olabileceğinden onarılamaz şekilde hasar görebilir. Yıkadıktan sonra sütyeni yeniden şekillendirin ve kuruması için asın. 4 Ortak Sütyen Yıkama Hatası

Ipek Giysiler

İpek, son derece hassas, pürüzsüz bir yüzeye sahip lüks bir kumaştır. Kravat ve atkılardan gömlek ve iç çamaşırlarına kadar her şeyi yapmak için kullanılır. Çoğu ipek bakım etiketi, ipeğin bütünlüğünü korumak için yalnızca elde yıkama veya kuru temizleme gerektirir. Çamaşır makinesi kurutucuları ipek giysilere son derece zarar verir. Kurutucunun içindeki yüksek ısı ipeğin büzülmesine neden olabilir. Bir kurutucuda yuvarlanmak, kurutucu tamburu ile giysi arasında, ipliklerin kopmasına veya giysi üzerinde beyaz çizgiler bırakmasına neden olabilecek sürtünmeye neden olur. En iyi sonucu elde etmek için, şekli korumak için kuru ipek giysiler asın. Doğrudan güneş ışığından kurutulmamaları gerekir çünkü güneş ışığı rengi soldurabilir ve liflere zarar verebilir. İpek Giysiden Leke Nasıl Çıkarılır?

Yün Giysiler

Yün ve yün karışımları asla kurutucuya atılmamalıdır. Kurutucunun ısısı ve sürtünmesi kumaşın büzülmesine neden olabilir. Kurutucuda havalı yün kullansanız bile, ıslak yünlü kumaşlar kuru kumaşlara göre şekillerini kaybetmeye daha meyilli olduklarından hızlı ve kolay bir şekilde şekillerini kaybedebilirler. Gerilmeyi ve çözülmeyi önlemek için ıslak yünde her zaman dikkatli kullanın. Bir havlu üzerine serilmeli ve yeniden şekillendirilmeli ve daha sonra düz konumda kurumaya bırakılmalıdır. Bir ipe yün asarsanız, esner ve şeklini kaybeder. Yünü yıkamadan veya kurutmadan önce bakım etiketi talimatlarını dikkatlice okuyun çünkü bazı yünlü giysiler yalnızca kuru temizlemeye uygundur. Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler