Ana SayfaEvKızarmış Tavuk Nasıl Yeniden Isıtılır?

Kızarmış Tavuk Nasıl Yeniden Isıtılır?

Pişirilmiş ama kalan tavuk parçalarını yeniden ısıtıması konusunda internette bir çok yöntem var. Tavuğu kağıt paketlere sarmaktan folyo ile kaplamaya kadar. Bunların çoğu, tavuk buğulaması ve hamurunun ıslak olması nedeniyle tatmin edici değil. En iyi yöntem fırın ısıtmadır. Tabi bir kaç iyi yöntem daha var.

Buzdolabında Tavuk Nasıl Çözülür?

Fırında yenide ısıtma

Adım 1: Tavuk parçalarını çıkarın ve oda sıcaklığına getirin. Bu, boyutlarına bakılmaksızın tüm parçaların eşit sıcaklıkta olmasını sağlayacaktır. Yarım saat yeterli olacaktır. Tavuk donmuşsa daha uzun süre gerekebilir .

Adım 2: Bir fırın tepsisinin üzerine bir tel raf yerleştirin. Bazı yöntemler, tavuk parçalarının doğrudan fırın tepsisinin üzerine yerleştirilmesini önerebilir. Ancak tel ızgara daha iyi sonuç veriyor çünkü sıcak havanın serbestçe dolaşmasına ve tavuğun alt tarafının gevrekleşmesini sağlıyor.

Adım 3: Fırını önceden 300 derecede ısıtın.

Adım 4: Tavuk parçalarını tel ızgara üzerine yerleştirin. Rafı aşırı doldurmayın. Tavuk parçaları arasında biraz mesafe bırakın.

Neden Çiğ Tavuk Yıkanmamalı?

Adım 5: Tavuğu 20-25 dakika pişirin. Tavuğu fırında çok uzun süre tutmayın. Kuru ve sert olur.

Kızarmış tavuğunuz artık ikinci kez masaya gelmeye hazır.

Fritöz

Fritöz size bir fırınla ​​oldukça benzer sonuçlar verecektir. Ancak, yalnızca çok sınırlı bir miktarda ısıtabilirsiniz. Tavukları oda sıcaklığına getirin. Fritözü önceden ısıtın. Parçaları sepete yerleştirin ve eşit pişirme için bir kez çevirerek 4-5 dakika pişirin. Tavuk parçalarını tek sıra olacak şekilde yerleştirin. Parçaları üstüste koymak kızarmış dokunun bozmalarına neden olur.

Her Zaman Kusursuz ve Sulu Tavuk Göğsü Pişirmenin Sırrı

Mikrodalga

Bu, kızarmış tavuğu yeniden ısıtmak için hızlı ve etkili bir yöntemdir. Ama bu bizim ilk tercihimiz değil. Tavuğu yeniden ısıtmanın en iyi yollarından biri olmasına rağmen, konu kızarmış yiyecekler olduğunda mikrodalga fırın o kadar da iyi değildir. Bunun nedeni, yiyeceği buharla hafifçe hantal hale getirmesidir. Bunu en aza indirmek için mikrodalgaya dayanıklı bir tabağın üzerine bir mutfak havlusu koyun ve üzerine tavuk parçalarını yerleştirin. Kağıt nemin bir kısmını emecektir. Tavuğu 30 saniyelik aralıklarla mikrodalgaya koyun ve arada bir çevirin.

Kızarmış Tavuğu Tekrar Isıtmak Güvenli mi?

Evet, pişirildikten sonra 2 saat içinde soğutulması şartıyla kızarmış tavuğu tekrar ısıtmak güvenlidir. USDA, pişmiş yiyeceklerin 25 dereceden daha düşük sıcaklıklarda saklanmasını öneriyor. Son olarak, tavuğu tekrar ısıtmadan önce oda sıcaklığına getirmeniz gerekirken, 30-40 dakikadan fazla tezgahta tutmanızı önermiyoruz. Yiyecekler donmuşsa, tezgahta değil buzdolabında çözdürün.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler