Ana SayfaHAYATManyok Unu Nedir?

Manyok Unu Nedir?

Manyok unu, glütensiz un seçeneği olarak dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor, ancak bu un çeşidinin beslenme ve potansiyel sağlık etkileri hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var.

Manyok Unu Nedir?

Manyok unu (Cassava Unu), manyok bitkisinden soyulmuş, kurutulmuş ve öğütülmüş manyok kökünden yapılan glüten içermeyen bir undur. Bu un, Güney Amerika’daki yerli insanlar ve dünyadaki diğer insanlar tarafından buğdaya besin açısından yoğun bir un alternatifi olarak üretilmiş ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kökte bulunan siyanür benzeri bileşikler göz önüne alındığında, manyok ununun toksik olduğu konusunda bazı endişeler olmuştur, ancak bunlar yalnızca kök çiğ yenildiğinde tehlikelidir. Bu unun glütensiz bir seçenek olup olmadığı sorusuna gelince, kesinlikle dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor, çünkü buğday ununa en yakın kıvama sahip olduğu biliniyor.

Manyok Unu Beslenmesi

Beslenme açısından, bu un yoğundur, ancak aynı zamanda çok yüksek bir karbonhidrat seviyesine sahiptir. Bu unun 1/2 fincan porsiyonunda 220 kalori, 4 gram lif ve 56 gram karbonhidrat vardır. Aynı zamanda, önemli bir miktar veren magnezyum, C vitamini, B6 vitamini ve potasyum bulunuyor.

Manyok Ununun Faydaları

Bu unun en önemli faydaları arasında aşağıdakileri yapabilme özelliği bulunmaktadır:

Glutensiz unu değiştirin
Enerjiyi artırın
Bağırsak sağlığını iyileştirin
Sindirimi daha kolay
Metabolizmayı hızlandırın

Ayrıca, araştırmalar manyok ununun sindiriminin daha kolay olduğunu ve düzenli olarak tüketenlerde bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini göstermiştir. Yüksek karbonhidrat seviyesi nedeniyle, metabolizmanıza sağlam bir enerji patlaması sağlar.

Manyok Unu Nasıl Kullanılır?
Bu un temel olarak diyetinizdeki diğer unlarla aynı şekilde kullanılabilir, özellikle de glütensiz iseniz. En popüler kullanımlar şunları içerir:

Ekmek pişirme
Tatlılar
Kekler
Soslar
Kremalı çorba

Manyok unu kullanmanın en iyi yolu, tariflerin lifini, vitaminini ve mineral içeriğini arttırmak için muhtemelen diğer besleyici yoğun, ücretsiz yiyeceklerle eşleştirmektir. Örneğin, chia tohumu veya keten tohumu gibi yüksek lifli gıdalarla birlikte manyok unu kullanarak tariflerdeki lif miktarını artırabilirsiniz. Ayrıca çiğ peynir, domates sosu, sebzeler, meyve veya avokado gibi en sevdiğiniz sağlıklı malzemelerle üst üste koyabileceğiniz pizza hamuru veya krepleri yapmak için de kullanılabilir.
Bu un, normal buğday ununun kıvamına en yakın ikame olarak bilinir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler