Ana SayfaEvAçılmamış Un Bozulabilir mi?

Açılmamış Un Bozulabilir mi?

Piyasada her biri farklı türde tahıl taneleri, tohumlar veya kök sebzelerin öğütülmesiyle elde edilen birçok un türü vardır. Sade beyaz un en uzun raf ömrüne sahiptir ve özel tam tahıllı unlar en kısa süreye sahiptir, ancak hepsi bozulabilir.

Un Çeşitleri
En yaygın un türleri, tümü buğday çekirdeklerinden yapılan çok amaçlı, kek, pasta ve kepekli buğdaydır. Tam buğday unu, kepek, tohum ve endosperm dahil olmak üzere çekirdeğin tüm kısımlarından elde edilir. Diğer buğday bazlı unlar sadece çekirdeğin nişastalı endospermi ile yapılır. Tohumun yağ oranı yüksek olduğundan, tam buğday unu, diğer buğday bazlı un türlerinden daha çabuk bozulmaya meyillidir. Buğday olmayan unlar, pirinç, çavdar, yulaf, karabuğday, mısır ve patates gibi diğer bileşenlerden yapılır. Türetildiği bileşenlerin çoğu gibi, tüm un türleri de sonunda bozulur, bu nedenle paketlerde son kullanma tarihi vardır.

Uygun Saklama
Ununuzu nasıl sakladığınız, hala kapalı olsa bile, ne kadar çabuk bozulacağını etkileyebilir. Hava, ısı ve nem, paket açılmamış olsa bile, ununuzun son kullanma tarihinden önce bozulmasına neden olabilir. Tüm ambalajlar hava geçirmez değildir, bu nedenle un paketinizi taze tutmak için hava geçirmez bir torba veya kap içine koymalısınız. Serin ve karanlık bir dolapta saklayın. Torbayı buzdolabınıza veya dondurucunuza koymak, unun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir. Hava geçirmez, soğuk saklama aynı zamanda açılmamış bir pakete bulaşabilecek tahıl yiyen haşereleri ununuzdan uzak tutar.

Un Raf Ömrü
Ununuzun hala iyi olup olmadığını belirlemenin bir yolu, son kullanma tarihini kontrol etmektir. Un, özellikle açmadıysanız ve uygun şekilde saklamadıysanız, son kullanma tarihini de geçebilir. Çoğu un türü, son kullanma tarihlerinden altı ila sekiz ay sonra, tam buğday ve kendi kendine kabaran un ise, son kullanma tarihlerinden sonra dört ila altı ay dayanır. Mısır unu, son kullanma tarihinden itibaren 12 aya kadar dayanabilir. Ne yazık ki, un böceği gibi herhangi bir haşere, ununuzu istila ederse, bozulmasına neden olurlar.

Kalite Hususları
Unun kullanılabilir olup olmadığından emin değilseniz, inceleyin ve koklayın. Hala iyi olan un biraz tatlı kokmalı veya hiç kokusu olmamalıdır. Hiçbir hata, küf veya renk değişikliği olmamalıdır. Un küflü, yağlı veya tamamen hoş olmayan kokuyorsa, atın ve yeni un satın alın. Ununuz hala iyi, ancak yaklaşık bir yıldan uzun bir süre beklerse kullandığınızda daha az glüten üretebilir. Bu, unlu mamullerin dokusunu etkileyerek onları daha sert hale getirir, bu nedenle yumuşak kurabiye ve ekmek pişirmek için yeni satın alınan unları kullanın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler