Ana SayfaYEMEKİÇECEKLERHindistan Cevizi Suyu Sağlıklı Mı?

Hindistan Cevizi Suyu Sağlıklı Mı?

Bazı insanlar bu tadı sever, bazıları da nefret eder. Fakat son 10 yılda hindistan cevizi suyunun popülaritesi arttığına dair tartışmalar yok.

Pek çok faydası bulunduğu söylenen hindistan cevizi suyu ile ilgili gerçekler nelerdir?

Hindistan cevizi suyu su yerine geçebilir mi?
Araştırma hayır diyor. İki çalışma, hindistan cevizi suyunun, su ve spor içecekleri ile karşılaştırıldığında, insanlarda hidrasyonda asgari fark yarattığını gösterdi.

Ayrıca, bu çalışmalarda bazı katılımcıların şişkinlik yaşadıklarını ve mideyi rahatsız ettiğini gösterdi. Uzmanlar olumsuz etkilerin bireysel olduğunu düşünüyor. Hindistan cevizi suyu ile su kefiri nasıl yapılır?

Gebelikte Faydaları Var Mı?
Bazı web sitelerinde hamile iken hindistan cevizi suyunun içilmesinin avantajlı olduğu söyleniyor. Yapılan araştırmalar hamile kadınların hindistan cevizi suyu içmesinin gerekmediğini gösteriyor.

Hindistan cevizi suyunun beslenme profiline bakıldığında demir yok, protein yok, neredeyse hiç kalsiyum yok, omega-3s yok çünkü yağ içermiyor ve hiçbir folik asit yok. Bu besin kaynakları olmadığına göre hamile kadınların içmesi için de bir neden yok.

Uzmanlar gebe kadınların sulu kalmasının önemli olduğunu belirtiyorlar. Eğer hindistan cevizi suyu daha çok sıvı tüketmelerine yarıyorsa o zaman içilebilir diyorlar. Hindistan cevizi sütünün faydalarını biliyor musunuz?

Kilo Kaybına Yardımcı Olur Mu?
Uzmanlar kilo vermek isteyenler için de hindistan cevizi suyunu tavsiya etmiyorlar. Ayrıca sudan daha fazla kalori taşıyor.

Hindistan cevizi suları tipik olarak beş ila yedi kaloriye ve bir bardağında bir gram şekere sahiptir. Su yerine daha kalorili bir şey içmek istemezsiniz, özellikle de kilo vermeye çalışıyorsanız.

İnternette, sabah boş bir karnında hindistancevizi suyunun içilmesinin metabolizmanın uyarılmasının yanı sıra bağışıklığı artırıp kötü kolestrolü düşürebileceği konusunda bazı yazılar bulunuyor. Mayo Klinik diyetisyenleri bu iddiaları kanıtlayacak verilerin bulunmadığını belirtiyor.

Potasyum Faydaları
Potasyum, vücudun kalp atışı, kas kasılmaları, kolesterol ve sinir uyarılarının korunmasında önemli bir rol oynayan bir mineraldir. Hindistan cevizi suyu orta muzdan daha fazla potasyum içerir.

Uzmanlar, “Hindistan cevizi suyuna baktığımızda bunun en büyük yararı, yüksek veya güzel bir potasyum kaynağı olması gerçeğidir” diyorlar. “Fakat patates, fasulye veya ıspanak gibi yüksek potasyum kaynağına sahip gıdalar yiyerek aynı şeyi yapabiliriz. Bu çok daha ucuz” diye vurguluyorlar.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler