Ana SayfaEvMUTFAKSoya Unu Sağlıklı mı?

Soya Unu Sağlıklı mı?

Öğütülmüş soya fasulyesinden yapılan soya unu, soya ununun türüne bağlı olarak değişen protein ve diğer temel vitaminler ve mineraller açısından zengin bir gıda bileşenidir. Bu un türü, tam yağlı, yağı alınmış ve az yağlı versiyonlarda mevcuttur. Çok sayıda pişirme türünde kullanılan bu un, kurabiye, kek, ekmek ve diğer unlu mamuller yapmak için kullanılabilir. Soya Sosu Alternatifi Nasıl Yapılır?

Tam Yağlı Soya Unu Beslenmesi
Bir fincan tam yağlı soya unu yaklaşık 17 gr yağ içerse de, 3 gr’dan azı doymuş yağdan gelir. Bu tür soya unu yaklaşık 366 kalori, 29 gr protein ve 8 gr lif içerir. Vitamin ve minerallerle dolu bir fincan tam yağlı soya unu, 173 mg kalsiyum, 360 mg magnezyum, 415 mg fosfor, 2.113 mg potasyum, 290 mcg folat, 101 IU vitamin A, 60 mcg beta-karoten ve 59 mcg K vitamini sağlar.

Yağsız Soya Unu Beslenmesi
Yağı alınmış soya unu daha az toplam yağ içerir, ancak süreç aynı zamanda ürünün besin bileşimini de değiştirir. Bir fincan yağı alınmış soya unu yaklaşık 346 kalori, 49 gr protein, 1 gr yağ, 18 gr lif, 253 mg kalsiyum, 304 mg magnezyum, 708 mg fosfor ve 2.503 mg potasyum içerir. Bu tür soya ununun fincan başına vitamin içeriği 320 mcg folat, 42 IU A vitamini, 25 mcg beta-karoten ve 59 mcg K vitaminidir. Soya Yoğurdu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Faydaları
Soya ürünlerini düzenli olarak tüketmek, kolesterol ve doymuş yağ oranı yüksek olabilecek daha az sağlıklı gıdaların yerine kullanılıyorsa, LDL kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Soya ununun yüksek protein içeriği ayrıca kas oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur. Bu ürün, doymuş yağ oranı düşük diğer sağlıklı gıdalardan oluşan bir diyetle birlikte, ideal vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olabilecek ve kalp sağlığını geliştirebilecek doymuş yağlar bakımından düşüktür.

Notlar
Soya unu ve tam yağlı soya ununun yağı alınmış versiyonu besin içeriği açısından farklılık gösterse de, bu unun yağı alınmış formu toplam yağ alımını azaltmak isteyen kişiler için daha ideal olabilir. Bununla birlikte, soya ununun tüm versiyonları, gıdalarda bulunan en tehlikeli yağ şekli olan doymuş yağ bakımından düşüktür. Soya Sosu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler