Ana SayfaEvUn Eskir mi, Bozulur mu?

Un Eskir mi, Bozulur mu?

Çoğu mutfak, bazıları diğerlerinden daha çabuk bozulan bir dizi temel malzeme içerir. Örneğin yumurta, süt ve etler buzdolabında saklanmalı, un gibi rafa dayanıklı kuru gıdalar ise kilerde veya dolapta uzun süre saklanabilir. Dayanıklılığına rağmen, uzun depolamada un bile sonunda kullanılamaz hale gelecektir. Raf ömrü büyük ölçüde depolama için nasıl paketlendiğine bağlıdır. Unun Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Un ve Öğütme
Öğütme amaçları için, buğday taneleri üç ana bileşen içerir. Kepeğin dış kaplaması yüksek düzeyde lif ve bir miktar yağ içerir; tahılın büyük kısmı — endosperm olarak adlandırılır — çoğunlukla nişasta ve proteindir. Endosperm beyaz unu oluşturan kısımdır, yağlı tohum ve lifli kepek ise tam buğday ununda tutulur. Geleneksel taş öğütülmüş unlar farklı şekilde üretilir, bu nedenle beyaz taş öğütülmüş un bile hem kepek hem de tohum içerir. Bu farklılıklar, farklı unların depolamada ne kadar dayanacağını etkiler. Açılmamış Un Bozulabilir mi?

Beyaz Un Raf Ömrü
Ekmek unu, çok amaçlı un ve ağartılmamış un gibi geleneksel beyaz unların tümü, depolama kaliteleri bakımından birbirine çok benzer. Çoğu iklimde, orijinal paketlerinde altı ila sekiz ay boyunca oda sıcaklığında saklanabilirler ve hava geçirmez bir torbaya veya saklama kabına kapatılırlarsa, kullanım ömürleri bir yıl veya daha fazla uzatılabilir. Özellikle sıcak, nemli bir iklimde un, gözle görülür şekilde bayatlar ve lezzeti değişmeye başlar. Tadı etkilendiğinde un atılmalıdır. Böcek veya kemirgen haşere belirtileri gösteren unlar da sağlık açısından tehlike oluşturduğundan atılmalıdır. Patatesin Raf Ömrünü Artırmanın 5 Yolu

Diğer Unlar İçin Raf Ömrü
Taş öğütülmüş beyaz un, tam buğday unu ve çavdar unu gibi buğday olmayan unlar dahil olmak üzere diğer unların çoğu, tahılın tohumu ve kepeğini içerir. Bunlar, uzun süreli depolamada sorun oluşturan orijinal tahıl çekirdeklerindeki yağların çoğunu içerir. Diğer yağlar gibi, bu yağlar da zamanla ekşir ve una belirgin şekilde hoş olmayan bir tat verir. Taşta öğütülmüş ve tam buğday unları genellikle dört ila altı ay içinde tüketilmelidir. Ancak sıcak iklimlerde hoş olmayan tatları daha da hızlı geliştirebilirler. Beyaz un gibi hava geçirmez ambalajlarda ve serin bir yerde saklanmalıdır. Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Depolama Ömrünü Uzatma
Genellikle birkaç çeşit geleneksel ve taş öğütülmüş unu ellerinde bulunduranlar bozulmayı en aza indirmek için iki teknik izler. Seçeneklerden biri, yalnızca birkaç aylık kullanım için yeterli un satın almak ve düzenli olarak değiştirmektir. Diğeri ise hassas unların buzdolabında veya derin dondurucuda saklanarak raf ömrünün uzatılmasıdır. Un, buzdolabınızdaki veya derin dondurucunuzdaki diğer yiyeceklerden tat almaması için hava geçirmez torbalarda veya kaplarda paketlenmelidir. Soğutma, çoğu unun ömrünü yaklaşık yüzde 50 uzatacaktır ve uygun şekilde kapatılmış un, bir dondurucuda süresiz olarak saklanabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler