Ana SayfaGÜZELLİKÜç Tip Kadın Kelliği Nedenleri

Üç Tip Kadın Kelliği Nedenleri

Kadın kelliği, ister genç, ister yaşlı olun, birçok kadın için çok üzücü ama yaygın bir sorundur. Saç fırçanızda daha fazla saç olduğunu fark etmenizle, duş giderinizde artan miktarda saç toplanmasıyla veya hatta bir saç bölgesinin hacminin azalmasıyla başlayabilir. Bazı uzmanlar, daha ince bir saç parçası fark ettiğinizde, o bölgedeki saçın yaklaşık yüzde ellisini kaybettiğinizi söylüyor. Kadın kelliği çok nadiren tam kellik ile karakterize edilir, ancak toplumun kadınlara estetik bakış açısı nedeniyle, fark edilebilir herhangi bir miktarda saç dökülmesi sorun olarak kabul edilebilir.

Telojen Effluvium
Telogen effluvium, saç derisinin her yerinde yoğun bir saç dökülmesi ile karakterizedir. Bu kellik şekli, kafa derisinin herhangi bir özel alanına özgü değildir; bunun yerine, vücuttaki büyük bir şok veya stresten genellikle birkaç ay sonra başlayan yaygın dökülme ile sonuçlanır. Telogen effluvium’un en dikkat çekici yönü, mutlaka stres döneminde değil, sonrasında başlamasıdır. Daha da önemlisi, telogen effluvium’un kronik formları not edilmiş ve genellikle devam eden hastalık veya beslenme eksiklikleri ile bağlantılı olmasına rağmen, durum tersine çevrilebilir. Dökülen Saçlar İçin Evde Serum Hazırlayın

Telogen effluvium’un nedenleri şunlardır:

Beslenme eksikliklerine neden olan şok diyetler
Hormonal değişiklikler (yani menopoz, doğum sonrası)
Altta yatan bir hastalık (yani viral, bakteriyel, diyabet, tiroid hastalığı)
Kemoterapi
Farmasötik ilaçlar
Menopoz veya doğum kontrol haplarının kesilmesinden sonra görülebilen şiddetli hormonal değişimler, bazen östrojenin hızlı düşüşü nedeniyle kadınlarda kellik ile sonuçlanır. Hipotiroidizm veya hipertiroidizm gibi tiroid hastalıkları da saçın yaygın olarak incelmesi ile karakterize edilir. Erkeklerde Saç Dökülmesini Durdurmanın Etkili Yolları

Androgenetik alopesi
Androgenetik alopesi, androjenlerdeki artıştan veya belirli androjenlere karşı artan hassasiyetten kaynaklanır. Bu durum bazen erkek tipi kelliğin kadın formu olarak kabul edilir. Menopoz sırasında olduğu gibi östrojendeki bir düşüşten veya testosterondaki genel bir artıştan kaynaklanıp kaynaklanmadığı, androgenetik alopesi, erkek tipi kellikte bulunandan farklı bir saç dökülmesi modeli ile sonuçlanır. Bu kadın kellik şekli, taç ve saç çizgisi bozulmadan kalırken başın üst kısmında yaygın incelmeye neden olur. Doktorunuz kandaki androjen düzeylerini düşürmek için bir antiandrojen reçete edebilir. Saçlarınızı Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Alopesi Areata
Alopesi areata, bir otoimmün bozukluğun neden olduğu kadın kelliklerinin düzensiz bir şeklidir. Bu durumda bağışıklık sistemi aşırı aktif kalır ve bilinmeyen nedenlerle saç köküne saldırmaya başlar. Bu durum genellikle, eksik saçın çeyrek boyutunda daha büyük bölümlerine dönüşen küçük kuruş büyüklüğünde kel noktalarda kendini gösterir. Bazen bu durum kendi kendine düzelir, ancak dermatoloğunuz altta yatan herhangi bir iltihabı kontrol etmek için kortizon iğneleri reçete edebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler