Ana SayfaGÜZELLİKCİLT BAKIMIKarma Cilt Bakımında Kaçınılması Gerekenler

Karma Cilt Bakımında Kaçınılması Gerekenler

Karma cilt, yüz ürünleri seçerken bazı zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Alın, burun ve çene çevresindeki bölgeleri yağlı olması karma cilde işaret eder. Ayrıca göz çevreniz ve yanaklarınız kuru olabilir. Karma bir cildiniz varsa, bazı yüz ürünleri sorunları daha da kötüleştirebilir ve bunları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kurutan Temizleyiciler

Cildinizi kurutan herhangi bir temizleyiciden kaçınmalısınız. Bu genellikle sabun ve akne tipi yüz yıkamasını içerir. Uzmanlar karma ciltlerde jel bazlı veya köpüren temizleyicilerin kullanılmasını öneriyor. Cildinizi günde iki kez temizlemeli, geceleri makyajı veya gün içindeki yağlı kalıntıları temizlemeye özellikle dikkat etmelisiniz. Karma Ciltler İçin 3 Üzümlü Yüz Maskeleri

Sert Fırçalar

Cilt bakımı için kullanılan birçok peeling ürünü, karma ciltler için çok serttir. Sert tanecikli malzeme veya kimyasal içeren ürünlerden kaçının. Her ikisi de cildinizi tahriş edebilir, istemediğiniz yerlerde kuruluğa ve t bölgesi yağlı bölgenizde aşırı yağ üretimine neden olabilir. Bunun yerine, hidroksi asitler gibi peeling içerikli ürünleri seçin.

Alkol

Alkol birçok cilt bakım ürününde bulunur. Karma ciltler için, yağlı bölgelerde alkol bazlı tonikler veya büzücüler kullanmak cazip gelebilir. Ama size uygun değildir. Alkol tüm yüzünüzü kurutur ve cildinizi dengelemek için yağlı bölgelerin aşırı yağ üretmesini tetikleyebilir. Toniklerin cilt bakım rutininizde bir yeri vardır, ancak daha yumuşak, alkolsüz çeşitleri tercih edin. Farklı Cilt Tipleri İçin 10 Yeşil Çay Maskesi Tarifi

Maskeler

Yüz maskeleri ciltteki kirleri kaldırır ve gözenekleri sıkılaştırır. Maskeler yüz derisini kurutma eğilimindedir. Yüzünüzün her yerinde, özellikle kuru bölgelerde maske kullanmaktan kaçının. Bununla birlikte, sadece cildin yağlı bölgelerinde bir maske kullanabilirsiniz. Maske yaklaşık 10 ila 15 dakika arasında bırakılmalıdır. Ilık suyla durulayın.

Yağ Bazlı Nemlendirici

Yağ bazlı nemlendiriciler sadece karma ciltlerin sorunlarına katkıda bulunur. Yağlar birikecek ve t bölgenizdeki gözenekleri tıkayacak ve daha büyük görünecek. Cleveland Clinic’e göre cilt yüz rutininizin bir parçası olarak yüzünüzü günlük olarak nemlendirmeniz gerekse de, suda çözünür, yağsız bir nemlendirici kullanın. Göz çevresindeki cilt kurumaya ve kırışmaya meyilliyse, bu bölge için ayrı bir nemlendirici kullanın. Ayrıca yağ bazlı güneş kremi kullanmaktan da kaçınmalısınız. Yine de güneş korumasına ihtiyacınız varsa güneş korumalı yağsız bir nemlendirici arayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler