Ana SayfaSAĞLIKKİLO VERMED3 Vitamini Faydaları

D3 Vitamini Faydaları

D3 Vitamini, genel vücut fonksiyonları için en önemli vitamin olan D vitamininin iki formundan biridir. Vücut güneş ışığına ve güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kaldığında cilt D vitamini üretebilir. UV ışınları ciltte bulunan kolesterolü D vitaminine dönüştürür.

D3 vitaminin faydaları arasında beyin sağlığı, güçlendirilmiş bağışıklık sistemi, kilo kaybı ve daha düşük otoimmün hastalık oluşumu yer alır. D3 Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

Beyin Sağlığı
Yayınlanan araştırmalar, D3 vitamininin bilişsel işlevi iyileştirerek Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceğini buldu. D vitamini eksikliği çoğu zaman edilmiş ilişkili olan nörodejeneratif hastalıklar; yalnız bu nedenle, bu vitaminle takviye, yaşlanan popülasyonda yaygındır.

Güçlendirilmiş Bağışıklık Sistemi
D vitamininin gözden kaçan unsurlarından biri de bağışıklık sistemi üzerindeki etkisidir. Bağışıklık sisteminin güçlü bir modülatörüdür. Bu nedenle, yalnızca çeşitli patojenlerden kaynaklanan enfeksiyonları önlemekle kalmaz, aynı zamanda vücudun kendisine saldırmaktan kaçınmasına da yardımcı olur.

Düşük Otoimmün Hastalıklar Riski
D vitamini eksikliği, otoimmün (Bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırmasına otoimmün hastalıklar denir) hastalıkların oluşumu ile yakından bağlantılıdır. Yani, bu hastalıklardan birinden muzdaripseniz, ihtiyacınız olan takviye budur.

Kilo kaybı
Son araştırmalarda, D vitamini eksikliğinin obezite ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Bu korelasyon muhtemelen D vitamininin bağışıklık sisteminin optimizasyonu ile birlikte vücudun metabolizması üzerindeki etkisiyle ilgilidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler