Ana SayfaSAĞLIKEGZERSİZMide Fıtığı Ağrısını Gidermenin 11 Doğal Yolu

Mide Fıtığı Ağrısını Gidermenin 11 Doğal Yolu

Fıtık, vücuttaki yumuşak veya zayıf bir noktadan dışarı çıkan bir organ veya yağ dokusu olarak tanımlanır. Mide fıtığı son derece ağrılı ve muhtemelen ölümcül bir durum olabilir. Tıbbi müdahale tavsiye edilirken, fıtık komplikasyonlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç doğal çözüm vardır.

Mide Fıtığı Ağrısını Gidermenin Doğal Yolları

Hint Tohumu Yağı

Tarih boyunca, hint tohumu yağı mideyi ince bir astarla kaplayabildiğinden, iltihabı önlediği ve uygun sindirimi teşvik ettiği için çok çeşitli mide sağlığı sorunları için kullanılmıştır. Hint yağı içerek fıtığın ağrılı semptomlarını yatıştırabilirsiniz.

Aloe Vera Suyu

Doğal bir anti-inflamatuar bileşik ve yatıştırıcı ajan olarak, aloe vera genellikle fıtık ağrısıyla mücadele eden kişiler için önerilir. Aloe vera her sabah meyve suyu şeklinde tüketilebilir.

Buz paketi

Mide fıtığınız varsa genellikle karın veya kasıkta iltihaplanma, kızarıklık ve ağrı olabilir. Bu en rahat çözüm olmasa da, doğrudan etkilenen bölgeye bir buz paketi uygulamak, kasılmaya neden olabilir ve vücuttaki iltihabı azaltabilir, ağrıyı ve buna bağlı şişkinliği giderebilir.

Zencefil kökü

Karın ağrısını azaltmak ve iltihaplı durumları yatıştırmak söz konusu olduğunda, zencefil kökü kadar etkili çok az şey vardır. Zencefil suyu olarak sıvı halde tüketebilir veya ağrıyı azaltmak için çiğ zencefil yiyebilirsiniz. Mideyi ve yemek borusunu fıtık durumunda meydana gelebilecek mide sularının birikmesinden koruyabilir. Zencefil kökü çayı da tüketerek ağrı ve iltihabı hafifletebilirsiniz.

Meyan kökü

Fıtık mide zarına ve yemek borusuna zarar verebilir ve meyan kökünün vücudun bu kısımları için iyileştirici bir uyarıcı olduğu bilinmektedir. Meyan kökü çayı tüketmek, hasarlı dokuların yeniden büyümesini hızlı bir şekilde uyarabilir ve ayrıca analjezik özelliklerinden dolayı yol boyunca ağrı ve iltihabı hafifletebilir.

Kilo vermek

Obezite fıtık hastaları için önemli bir risk faktörüdür ve iyileşme sürecini de yavaşlatabilir. Kilo verirseniz, vücudunuz daha az fiziksel baskı altında olabilir, duruşunuz düzelir ve semptomlar doğal olarak kaybolabilir.

Beslenmenizi Değiştirin

Bir fıtığı önlemek veya tedavi etmek istiyorsanız, belirli yiyeceklerden özellikle kaçınılmalıdır. Baharatlı ve asitli yiyeceklerden ve sindirimi zor olanlardan kaçınılmalıdır. Bu yiyecekler mide zarını daha da alevlendirerek iyileşme sürecini daha da zorlaştırabilir.

Karabiber tozu

Karabiber tozu, yiyecekleri tatlandırmaktan daha fazlası için yararlıdır. Karabiber, yatıştırıcı mide sorunları ve bağırsak iltihabını azaltma ile ilişkilendirilmiştir . Aynı zamanda asit reflünün baskılanmasına yardımcı olabilir ve vücudun, organ boşluk duvarını itmeye başladığında tehlikeye girmiş olabilecek bölümlerinde iyileşmeyi teşvik edebilir.

Stresi Azaltın

Fıtık oluşumunda önemli bir faktör stres ve kaygıdır. Vücuttaki aşırı stres hormonları vücudun organlarını zayıflatabilir ve makul bir şekilde bir bütün olarak metabolizmanızı daha fazla zorlayabilir . Mide sorunları ve asit reflüsü de stresten etkilenebilir ve bu da fıtık riskinizi şiddetlendirebilir veya artırabilir.

Egzersizi Kesin

Fıtıkların ana nedenlerinden biri, ağırlık kaldırırken yorucu egzersiz veya aşırı efordur. Geçmişte bir fıtık yaşadıysanız veya sık sık ağır egzersiz yapıyorsanız, iyileşme sırasında veya önleyici bir önlem olarak azaltın ve daha kolay egzersizler yapın.

Sebze suyu

Mide fıtığı için en basit ve en etkili çözümlerden biri havuç, ıspanak, soğan, brokoli ve lahana ile yapılan bir bardak sebze suyu olabilir . Sebzelerin muhtemelen yoğun besinleri ve iltihap önleyici doğası, fıtığın yanan ve ağrılı semptomlarını yatıştırabilir. Sebze suyuna biraz tuz eklemek, etkilerini iyileştirmenin harika bir yoludur.

Dikkat: Ciddi fıtıklar uygun cerrahi prosedürle tedavi edilmezse, her zaman komplikasyon ve hatta ölüm riski vardır. Kendinizi zorlarsanız ve aniden başlayan fıtık ağrısı hissederseniz, en kısa zamanda doktora görünmeniz gerekir. Bu ev ilaçları, mide fıtığı vakasında tamamlayıcı tedaviler ve iyileşme yardımcıları olarak görülmelidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
228TakipçilerTakip Et

En Popüler