Ana SayfaEvMUTFAKYumurta Bozulmadan Ne Kadar Saklanır?

Yumurta Bozulmadan Ne Kadar Saklanır?

Yumurta bozulabilir bir ürün olarak kabul edilir. Bu, bozulmalarını önlemek için buzdolabında tutulmaları gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, yumurta uygun şekilde saklandıklarında şaşırtıcı derecede uzun süre dayanabilir. Aslında yumurtaları son kullanma tarihi gelir gelmez çöpe atarsanız, boşa para harcıyor olabilirsiniz.

Bu yazı, yumurtaların bozulmadan önce ne kadar dayandığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar. Yumurta Tavada Mı Haşlanmış Mı Yenmeli?

Yumurtalar Düzgün Saklandığında Nadiren Bozulur

Bir çok ülkede yumurtaların soğutulması gerekir. Bunun nedeni, yumurtaların, genellikle kanatlı ürünlerinden kaynaklanan gıda zehirlenmesinden sorumlu olan bakteri olan Salmonella ile kontaminasyonu önlemek amacıyla, yumurtlamadan hemen sonra yıkanıp sterilize edilmesidir.

Yine de, bir yumurtayı yıkamak, bakterileri ortadan kaldırmanın yanı sıra, doğal koruyucu kütikülüne de zarar verebilir. Bu, bakterilerin kabuktan geçmesini ve yumurtayı kirletmesini kolaylaştırabilir. Çatlamış Yumurta Nasıl Saklanır?

Bir yumurtanın içindeki bakterilerin varlığı, sonunda “kötüleşmesine” veya çürümesine neden olur.

Bununla birlikte, bir yumurtayı buzdolabı sıcaklıklarında (40°F veya 4°C’nin altında) tutmak, bakteri üremesini yavaşlatır ve kabuğa nüfuz etmesini önler.

Aslında, soğutma, bakteri üremesini kontrol etmede o kadar etkilidir ki, bir yumurtanın koruyucu kabuğu ve enzimleri ile birlikte, soğutulmuş yumurtalar – uygun şekilde tutuldukları ve saklandıkları sürece – nadiren bozulur.

Bununla birlikte, yumurta kalitesi zamanla düşer. Bu, bir yumurtadaki hava cebinin büyüdüğü ve sarı ile beyazların daha ince ve daha az yaylı hale geldiği anlamına gelir. Sonunda, kötüye gitmek yerine basitçe kuruyabilir.Yumurta Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Bu değişikliklere rağmen, bir yumurta uzun süre sonra yemek için tamamen güvenlidir. Tabi yumurtayı sonsuza kadar saklayamazsınız.

Yumurtalar uygun şekilde taşınır ve saklanırsa buzdolabında haftalarca ve hatta dondurucuda daha uzun süre dayanabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler