Ana SayfaHAYATPRATİKHamur İşleri Nasıl Daha Çıtır Olur?

Hamur İşleri Nasıl Daha Çıtır Olur?

Hamur işleri için genel bir kanı vardır. Kesinlikle çıtır çıtır olmalı ve ağızda dağılmalıdır. İşte bu çıtırlığı sağlamak için çok sayıda farklı teknik uygulanmaktadır.

Çıtır Hamur İşleri İçin Tereyağı

Hamurlu yiyeceklerin daha çıtır olması ağızda dağılması için tereyağı kullanmak gerekir. Yiyeceği yaptıktan sonra tuzlu tereyağını tavada eritip soğumasını beklemek ve ardından yapılan hamur işlerinin üzerine sürmek gerekir. Tereyağı sıcakken sürülürse hamur lap gibi olur ve tereyağı tuzlanırsa daha çok çıtır olur. Bayatlamayan Mayalı ve Mayasız Poğaça Tarifleri

Hamur İşlerinin Üzerine Sıvı Yağ Ve Yoğurt Sürmek

Hamur işlerini yaptıktan sonra üzerine bir kâsede çırpılmış yoğurt, sıvı yağ ve yumurta sürülür. Bu şekilde sıcak fırına atılan yiyecek çıtır çıtır olur. Bunun püf noktası önceden ısınmış fırında pişirilmesidir. Aksi halde soğuk fırında ısınmayı bekleyen hamur işleri yoğurdu emer ve yumuşar.

Soda İle Çıtır Çıtır Hamur İşleri

Tuzlu hamur işlerinin çıtırlığını artırmak için uygulanabilecek en pratik yöntem soda sürmektir. Hazırlanıp tepsiye dizilmiş hamur işlerinin üzerine içme sodasını bir fırça yardımı ile sürmek nefis hamur işlerinin çıtır olmasını sağlayacaktır. Ancak bunun için soda sürüldükten hemen sonra sıcak fırında pişirilmesi gerekir. Mayalı Hamur Yapmanın Püf Noktaları

Çıtır Poğaçalar İçin Pişirmeden Önce Buzdolabında Bekletmek

Poğaça yapmak için hamur yoğrulduktan sonra, bir tavada tereyağı eritilir. Hamur ikiye bölünür ve iki parça olarak oklava yardımıyla hafifçe açılır. Eriyip soğuyan tereyağı hamurların içine iyice sürülür. Hamurlar rulo halinde sarılır ve buzdolabında 1 saat bekletilir. Ardından buzdolabından çıkarılan hamurlar küçük parçalar halinde kesilir ve poğaça içi yerleştirilip üzerine bir şey sürmeden önceden ısıtılmış fırında pişirilir. Enfes çıtır poğaçalar elde edilir.

Pişmiş Hamur İşlerini Buzlukta Bekleterek Çıtır Hale Getirmek

Hamur işleri tarife göre yapılıp pişirildikten sonra buzlukta bir gece bekletilmelidir. Yeneceği zaman buzluktan çıkarılıp fırında ya da mikro dalgada ısıtılırsa hamur işleri çıtır çıtır ve çok lezzetli olacaktır. Bu yöntem tatlı, tuzlu tüm hamur işleri için geçerlidir. Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?

Çıtır Böreklerin Sırrı

Böreklerin ve yufka ile yapılan tüm hamur işlerinin çıtır olması için; yufkaların çok ince açılmış olması ve yufka katları arasına sıvı sürülmesi gerekir.

Çıtır Poğaçaların Sırrı

Poğaçaların çıtır olması için, poğaça hamuruna bir çay bardağı kadar süt eklenmesi önerilir. Hamur karışımına katılan süt, yoğurtla karıştırılınca hamur işi daha çıtır bir şekilde pişer.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler