Ana SayfaEvMUTFAKYazın Yapılabilecek Konserveler

Yazın Yapılabilecek Konserveler

Yiyecekleri mevsiminde tüketmemiz gerektiği uzmanlardan hep duyulan ve artık kanıksadığımız bir durumdur. Elbette her yiyeceği mevsiminde tüketmek önemlidir ancak yaz sebze ve meyvelerindeki vitamine kışın da ihtiyacımız olabilir. Bu noktada sebze ve meyve konserveleri imdadımıza yetişecektir. Kış için şeftali konservesi tarifi

Evde Konserve Nasıl Yapılır?

  • Konserve yapmak aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Annelerimizin hatta anneannelerimizin hazırladığı o lezzetli konserveleri sizler de kendi mutfağınızda ellerinizle rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.
  • Evde konserve hazırlamak için ihtiyacınız olan şey; konservesini yapmak istediğiniz sebze/meyve, su, tuz/şeker, geniş bir tencere ve boy boy kavanozlar olacaktır. Konservesini yapmak istediğiniz sebze ya da meyveyi geniş tencerenizde tuz veya şeker ekleyerek bir taşım kaynatıp, henüz sıcakken kavanozlara koymalısınız. Ağzını kapattığınız kavanozları baş aşağı çevirerek tezgâha dizmeli ve buzdolabınıza kaldırmak için soğumasını beklemelisiniz. Bu şekilde soğuyan kavanozlar içlerine hava almayacak ve sizler de sebze ve meyvelerinizi uzun süre saklayabileceksiniz. Bamya konservesi tarifi

Yaz Aylarında Hangi Konserveler Hazırlanabilir?

Evde konserve yaparken, konservesini yapmak istediğiniz sebze ve meyvenin pişme özelliklerine dikkat etmelisiniz. Yaz ve kış besinlerinin lif ve nişasta oranları çok farklı olduğundan pişme şekilleri de değişebilecektir. Kışlık menemen nasıl hazırlanır?

Yaz aylarında hazırlayıp, kışın tüketebileceğiniz konserveler arasında;

Evde Konserve Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Meyve konservelerini hazırlarken şeker, sebze konserveleri hazırlarken ise tuz kullanılmalıdır. Miktarlarının ne az ne de fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Tuz ve şeker konservelerin uzun süre dayanmaları için koruyucu madde özelliği taşımaktadır.
  • Konserveleri doldururken kaynattığınız meyve ve sebzeleri sıcakken kavanozlara koymanız çok önemlidir. Ağzı sıcakken sıkıca kapatılan kavanozlar baş aşağı şekilde soğurken içindeki havayı dışarı atacak ve sımsıkı kapanacaktır. Hava almayan konserveler de aynı tadını uzun süre bozulmadan koruyabilecektir. Kış için salamura yaprak nasıl yapılır?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler