Ana SayfaGÜZELLİKEL + AYAK BAKIMIElde Egzama Varsa Yapılması Gerekenler

Elde Egzama Varsa Yapılması Gerekenler

Ellerinizdeki egzama rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir. Sadece ABD’deki 30 milyondan fazla insan, egzama biçiminde bir cilde sahiptir; deride kırmızı, kaşıntılı lekelere neden olur. Egzama vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak ellerde göründüğünde rahatsızlık verici olur.

Uzmanlar egzamanın nedenleri üzerinde çok kesin bilgilere sahip değiller. Çoğu kişinin çevre ve genetik bileşiminin muhtemel olduğuna inanıyor. En yaygın tipli atopik dermatitte, bağışıklık sistemi bir şey tarafından tetiklenir ve aşırı basıncın içine girerek hassas ve kuru ciltlere neden olur. Sorun giderilmez ve tedavi edilemez. Saç diplerindeki egzama ile nasıl başa çıkılır?

Gıda maddelerindeki alerjenler, toz maruziyeti veya aşırı hava koşulları gibi bazı şeyler semptomları daha da kötüleştirebilir. Vücudun başka yerlerinde görülen egzama gibi, el egzamasının belirtileri kuru, çatlamış kırmızı, kaşıntılı, pullu, acı veren elleri içerebilir.

Temaslı dermatit adı verilen el egzamasının başka bir türü, kimyasallar gibi tahriş edici bir maddeye doğrudan maruz kalma ile bağlantılıdır. Elleri sıklıkla kimyasallarla temas eden profesyoneller, kuaförler, temizleyiciler, tesisatçılar ve hemşireler gibi günümüzde sıklıkla ellerini yıkayan kişiler gibi risk altındadır. Egzamalı ciltler için yulaf maskesi

El egzamasının başka bir türü ise dishidrotik egzamadır. Eller, parmaklar, ayaklar ve parmaklarda kaşıntılı kabarcıklara neden olabilir. Genellikle stres, nem ve nikel veya kobalt gibi bazı metallerle temas sonucu tetiklenir.

El egzamasını önleme ve tedavi etmenin anahtarı, neyin tetiklendiğini bulup mümkün olduğunca bu tetikleyicilerin önüne geçmektir. Belirtilerinize bağlı olarak, temel inflamasyonu tedavi etmek için daha güçlü topikal veya diğer tedaviler önerebilen bir dermatolog görmek iyi bir fikirdir. Egzama için evde uygulayabileceğiniz 10 çözüm

• Suyla temasını sınırlayın, özellikle sıcak ve sabunlu su. Mümkünse bulaşık makinesinde bulaşık yıkayın ve ılık su ve parfümsüz sabun ile ellerinizi yıkayın.

• Ellerinizi temizledikten hemen sonra ve gün boyunca düzenli olarak bir nemlendirici uygulayın. Cildin nemlendirici özelliği son derece önemlidir. Günlük rutinin bir parçası olmalı. Nemlendiriciler veya yumuşatıcılar içeren bir marka arayın.

• Antibakteriyel sabunlardan uzak durun. Bunlar cildi tahriş etmekten çok rahatsız ediyor. Su içermeyen temizleyicilerin egzamayı tetikleyebilecek kimyasal maddeler ihtimali daha yüksektir.

• Kimyasal maddelerle temasa geçmeden ve tahrişe neden olmadan önce deride herhangi bir kesilme veya kesilme varsa ona dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
464TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler