Ana SayfaSAĞLIKC Vitamini Eksikliğinin Sessiz İşaretleri

C Vitamini Eksikliğinin Sessiz İşaretleri

C vitaminini meyve ve sebzelerden bol miktarda alırız. Ancak beslenmede bu tür gıdaların eksilmesiyle birlikte vücutta da C vitamini azalır.

C vitamini, vücudunuzun sayısız günlük işlevleri için ihtiyaç duyduğu suda çözünür bir vitamindir. Vücut C vitaminini depolamadığı için, C vitamini alımı durduğunda ya da azaldığında vücut da farklı yollarla bunun işaretini vermeye başlar.

Portakal, çilek, kivi, papaya, brokoli, domates, biber ve karnabahar gibi pek çok başka meyve ve sebze C vitamini kaynağıdır. Yetişkin kadınların günde en az 75 mg, yetişkin erkeklerin ise en az 90 mg C vitamini alması gerekiyor. Peki C vitamini eksikliğini nasıl anlayacağınız? Cildinizi yenileyecek C vitamini serumu

Peki C vitamini eksikliğini nasıl anlayacağınız?

Kanayan ve şişmiş diş etleri
Diş etleri kısmen kollajenden oluşur. Bu nedenle C vitamini seviyeniz düştüğünde daha hassas olmaya meyillidirler. C vitamini yara iyileşmesinde yardımcı olduğundan, C vitamini eksikliği, kanayan diş etlerinin çabuk iyileşmeyeceği anlamına gelir.

Burun kanamaları
Burun kanaması burunda zayıf kan damarlarının bir işaretidir. Kan damarları kollajenle güçlendirildiğinden, C vitamini eksikliği kan damarlarının zayıflamasına neden olur ve daha sık burun kanaması oluşur. C Vitamini Yüksek 20 Yiyecek

Kuru, kırık saçlar
Saçınızın sağlıklı ve parlak olması, dengeli beslendiğinizin iyi bir işaretidir. Saç uçları kırılıyor ve kuruysa, C vitamini eksikliği olabilir.

Demir eksikliği
C vitamini, demirin daha verimli bir şekilde emilmesine yardımcı olur. Demir eksikliği genellikle C vitamin eksiklikleriyle birlikte ele alınmaktadır. Yeterli miktarda C vitamini almak vücudunuzun demirden zengin gıdalardan en iyi şekilde faydalanmasını sağlar. Mandalina, Portakal kadar C Vitamini İçerir Mi?

Kuru, kırmızı veya buruşuk cilt
Kollajen cildi kırışıklardan korur, bu nedenle C vitamini eksikliğinin buruşuk cilt ile ilişkili olması veya yeterli miktarda C vitaminin cildinizi genç görünmesini sağlayabilmesi şaşırtıcı değildir.

Kolay morarma
Cildin hemen altındaki küçük kan damarları patladığında çürük olur. Eğer vücudunuzda kolayca çürük oluşuyorsa, kan damar duvarlarınızın zayıf olduklarının bir göstergesi olabilir. C vitamini kollajen üretimini arttırarak kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur. B 12 vitamini eksikliğinin işaretleri

Sık yaşanan enfeksiyonlar
C vitamini, bakteri ve virüslere saldıran beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Antioksidan olarak C vitamini, bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Bağışıklığınızı yeterince C vitamini alarak güçlendirebilirsiniz.

Yorgunluk, huysuzluk
Yorgunluk pek çok hastalığın ve vitamin eksikliğinin belirtisi olabilir. C vitamini eksikliği hem enerjinizi hem de ruh halinizi dengesiz hale getirebilir. Yüksek C vitamini ruh halini iyileştirebilir, yorgunluğu azaltabilir ve depresyonu azaltabilir. B12 vitamini vücutta ne gibi farklılıklar yaratır?

Kilo almak
Düşük C vitamini metabolizmanın yavaşlamasına dolayısıyla kilo almaya neden olur. Araştırmalar, kan dolaşımındaki düşük C vitamini seviyesinin vücuttaki yağ oranını artırdığı ve bel bölgesinde kalınlaşmaya neden olduğunu ortaya koydu. C vitamini takviyesi, yağ yakmayı artırarak kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Şişmiş, ağrılı eklemler
Eklemlerdeki kıkırdaklar büyük ölçüde kollajenden yapıldığından, düşük C vitamini seviyesi, iltihaplanma ve şişmelere yol açabilir. Yeterli miktarda C vitamini tüketimi, vücudun kollajeni üretmesine, sağlıklı, güçlü eklemlere sahip olunmasını sağlar. K vitamini neden bu kadar önemli?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler