Ana SayfaSAĞLIKFilizlenen Patates Yenilir mi?

Filizlenen Patates Yenilir mi?

Patates filizi genellikle patatesi uzun süre sakladığınızda ortaya çıkar. Kalabalık ailelerde patates çuvalla alınır ve uzun sürede tüketilir. Hal böyle olunca da patatesin filizlenmesi kaçınılmaz olur. Peki filizlenen patatesleri tüketmenin sağlığa zararı var mı? Filizlenmiş patates yenilmeli mi? İşte yanıtı…

Uzmanlar, patatesin ana kısmı hâlâ sağlamsa, filizlenen kısım çıkarıldıktan sonra yenilebileceğini öneriyor. Bununla birlikte, patates küçülür ve buruşursa, yenilmemelidir. Hangi yemek için hangi patates kullanılmalı?

Yeşil patates zehirleyebilir
Yeşil patates aşırı ışığa maruz kalmanın bir sonucudur. Aşırı ışığa maruz kaldıktan sonra, solanine adı verilen ve çok az miktarda toksik olan bir alkaloid oluşması nedeniyle patates yeşile döner. Patatesin yeşil kabuğu veya filizleri ile tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle patatesi yemeden önce yeşillenmiş yerleri ve filizleri temizlemek gerekir. Soyulmuş patatesler buzdolabında bekletilebilir mi?

Patates zehirlenmesinin belirtileri
Patates zehirlenmesinin en başlıca belirtileri baş ağrısı, nefes darlığı, kusma, karın ağrısı ve diyare sayılabilir.

Patatesin filizlenmesini önlemek
– Sıcak ortam patates filizi oluşumunu teşvik edebilir. Patatesleri düşük sıcaklıklarda depolamak filizlenmeyi önlemeye yardımcı olur.
– Patatesleri nemli bir yerde saklamayın. Çünkü nem filizleme işlemini hızlandırır.
– Patatesleri saklarken yeterli hava dolaşımı olduğundan emin olun. Soğan ve patatesler kışın nasıl saklanır?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler