Ana SayfaEvMUTFAKSebzeler Pişirildiğinde Besinlerini Kaybeder mi?

Sebzeler Pişirildiğinde Besinlerini Kaybeder mi?

Sebzeler pişirildiğinde bazı besin maddelerini (suda çözünen C ve B vitaminleri ve enzimler gibi) kaybederken, bu sadece çiğ sebzeleri tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yapılan araştırmalara göre, sebze pişirmek aslında oldukça faydalı olabilir.

Birincisi, sebzeleri pişirdiğinizde, beta-karoten (cilt için iyidir), lutein (görme için faydalıdır) kalsiyum (kemik sağlığı için gerekli olan) ve likopen (kalbinizi korumaya yardımcı olur ve kansere karşı savaşır) gibi belirli besin maddelerini gerçekten artırabilir. Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemleri

Bir örnek vermek gerekirse, çiğ ıspanakta fincan başına sadece 30 miligram kalsiyum bulunurken, pişmiş ıspanakta 245 miligram vardır. Kuşkonmaz, fasulye, havuç, kereviz, mantar, patates ve domate pişirildiğinde daha besleyici olabilecek diğer sebzelerden bazıları.

Pişmiş domates, çiğ haline göre yüzde 35 daha fazla kanserle savaşan likopen içeriyor.

Besinler için pişirin

Besinleri korumak için sebzeleri pişirmenin en iyi yolu, ilk etapta pişirdiğiniz sebze türüne bağlıdır. Taze mi yoksa donmuş mu? Yemeden Önce Pişirmeniz Gereken 5 Sebze

Sebzelerinizi pişmiş tercih ediyorsanız, onları pişirme şeklinizin besleyici faydalarını büyük ölçüde etkileyebileceğini bilmek önemlidir. Örneğin, araştırmacılar, sebzeleri basınçlı pişirme ve haşlamanın en büyük antioksidan kaybına yol açtığını ortaya koydu. Izgara, mikrodalga ve fırınlama ise en düşük besin kayıplarına neden olan yöntemler olarak lanse edildi.

Bununla birlikte, bu bulguların bazı sebzeler için değişiklik gösterdiğini belirtmekte fayda var. Brokoli, buharda pişirmenin yanı sıra her pişirme yönteminde klorofilinin ve C vitamininin çoğunu kaybederken, havuç kaynatıldığında polifenollerini kaybeder, ancak karotenoid seviyelerini arttırır. Başka bir deyişle, sebzelerinizi nasıl pişireceğinizi belirlerken, hangi yöntemi seçerseniz seçin, beslenme söz konusu olduğunda biraz kazanacağınızı ve biraz kaybedeceğinizi anlamak önemlidir.Çiğ Sebzeler Nasıl Dondurulur?

Beslenme kotanızı karşılamanıza yardımcı olmak için kendinizi donmuş sebzeleri stoklarken bulursanız, pişirme söz konusu olduğunda buharda pişirilebilen mikrodalga poşetlerin en iyi seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Bir araştırmaya göre, buharda pişirilebilen torbalar geleneksel buharda pişirmeye eşittir ve buharsız mikrodalgaya göre daha iyidir.

Dondurulmuş sebzeleri buharda pişirmek yalnızca eldeki yiyeceğin dokusunu ve sıkılığını korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sebzelerdeki askorbik asit içeriğini korumaya ve antioksidan özelliklerini artırmaya da yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
461TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et

En Popüler